Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gemilerimiz bitiyor

Giriş Tarihi: 18.11.2013

Yalova tersanelerinde yapılan İzmir gemilerinden ilkinin 30 Kasım'da tamamlanacağını söyleyen yapımcı firma yetkilileri, "Diğerlerini üçer ay ara ile göndereceğiz" dedi

Büyükşehir Belediyesi'nin Yalova'daki tersanelerde yaptırdığı 15 yeni yolcu gemisinden ilkinin ana makineleri, jeneratörleri ve şanzımanı yerleştirildi. Bu hafta koltukları monte edilecek. 2. geminin gövdesi tamamlandı. 10 gün sonra 3. geminin de gövdesi bitecek. 4. gemi ise kalıp aşamasında.

FİNALE YAKLAŞTI

Savunma, havacılık ve uzay teknolojisinde kullanılan karbon kompozit malzeme ile yapılan İzmir'in yolcu gemilerinin, Türkiye'ye örnek olacağını söyleyen Özata Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven, "Gemiler, çok iyi düşünülmüş, çok iyi araştırılmış ve büyük bir cesaretle yapılmış doğru bir proje. Bunlar, Kuzey ülkelerinde son senelerde kullanılan gemiler. Ancak İzmir'in yaptırdığı yeni gemiler, dünyadaki en büyük deniz otobüsü. Son teknoloji ile yapılıyor" dedi. Yeni gemilerin ekonomik ve çevreci olduklarını da hatırlatan Ataseven, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yakıt ve emisyon yarı yarıya. Çok ekonomik ve çevreci. Kamu ve özel sektör, bu kadar özelliği gördükten sonra en kısa sürede karbona dönüp İzmir'i örnek alacaktır. Ama görmeden inanmazlar. İlk geminin suya inmesini bekliyorlar. Biz de en kısa zamanda onu teslim edip diğer projeleri görüşmeye başlayacağız." Özdemir Ataseven İzmir'in 15 gemisinden yapımları süren 4 gemi hakkında da şu bilgileri aktardı: "Birincisi finale yaklaştı. 30 Kasım'da işler tamamlanacak. 2. gemi, ondan yüzde 60 eksik. Üçüncü gemi yüzde 30, dördüncü gemiye ise yeni infüzyon çekiliyor. Yani bizim yaptığımız iş programının biraz öncesinde gidiyoruz. Ondan sonra her üç ayda bir gemileri teslim edeceğiz. Gemilerimiz gününden önce bitmiş olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gemilerimiz bitiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN