Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genç efeler, Aydın'ı uçurmakta kararlı

Giriş Tarihi: 18.11.2013

İl bazında Türkiye'nin en genç oda başkanı olan Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, artık tarım ve incir ile anılmak istemediklerini söyledi, "Sanayiyi, turizmi, kültürü ön plana çıkarmamız lazım" dedi

Aydın Türkiye'nin en genç oda başkanına sahip. 6 ay önce Aydın Ticaret Odası (AYTO) başkanlığına seçilen Hakan Ülken ve ekibi, kenti geleceğe taşımakta kararlı. Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'ne konuk olan Başkan Ülken, Aydın ekonomisini, gelecek planlarını Yazı İşleri ekibimize anlattı. l Sizi biraz tanıyabilir miyiz? - 35 yaşındayım. Çevre mühendisiyim, inşaat sektörü ile ilgileniyorum ve kız öğrenci yurdumuz var. Eşim gıda mühendisi olduğu için işin başında o duruyor. Ortaklarım da bizi hiç yalnız bırakmıyor. Hepsine minnettarım.

* Genç yaşta oda başkanı olmanın avantajları ve dezavantajları nedir?
- Muhtemelen Türkiye'nin en genç il oda başkanıyım. Toplumda gençlere ve kadınlara pozitif ayrımcılık var. Fakat, arkasında da şöyle bir soru geliyor: "Bunlara görevi emanet ettik ama gençler bu işi becerebilir mi?" Aydın'da bunu sorgulayan kesim çok fazla. Adından da anlaşılacağı gibi Aydın bir kent. Yaptığımız her hareket sorgulanıyor. Biz bunları bilerek bu göreve talip olduk, bizi kimse zorlamadı. Yaptığımız iş zor, ama biz biraz abarttık galiba. Tüm vaktimizi odaya harcıyoruz.

* AYTO'da sizin yönetiminizle birlikte hizmet anlayışı değişti mi?
- Evet. Göreve geleli 6 ay oldu. Yapmamız gerekenleri seçim sürecinde taahhüt ettik. Biz üye odaklı hizmet vermek istiyoruz. Ticari gelişimlerine katkı sağlamalı. Bu mantığı oturtmak istiyoruz.

* AYTO'da sizinle hayata geçen ilk proje nedir?
- Ticaret odaları ilin yerel yönetimlerinin partnerleri konumundadır. Üye odaklı olarak gerçekleştirdiğimiz ilk proje üye veri tabanı yapmak oldu. Üyelerin çoğuna ulaşamıyorduk. Envanter çalışmasını hızla tamamladık. Şimdi bu veri tabanı sayesinde, Aydın ilindeki tüm ihale ve gelişmelerden, sektörlerine göre elektrik kesintilerini üyelerimize bildiriyoruz. Ardından odaya ait bir hukuk masası kurduk. Problemler hakkında hukuki olarak bilgi alabilecekleri bir masa yarattık. Haftada 1 gün odanın avukatı ücretsiz olarak üyelerin sorunları hakkında kendilerine bilgi veriyor. Bunlara ek olarak KOBİ uzmanı hizmetimiz var. Üyelerimiz hiçbir evrak getirmeden, nereden hibe destek alabileceğini öğrenebiliyor.

* AYTO'ya kayıtlı kaç üye var?
- Şu an için 5 bin 500 aktif, 8 bin ise toplam üyemiz var. Söke, Kuşadası, Nazilli gibi çevre ilçeler de bize bağlı.

* Girişimcilerle ilgili çalışmalar var mı?
- Girşimci olan herkese kapımız sonuna kadar açık. 175 tane girişimci odamız da meslek eğitimine başladı. Eğitimin ardından kendilerine 100 bin lira kadar KOSGEB'ten hibe destek alabilecekler.

* Odanız maddi anlamda üyelere katkı sağlıyor mu?
- Odamızın parası var. Aidat almamaya, indirim yapmaya yasa izin vermiyor. Fuarlara önem vereceğiz. Fuarların tamamında oda olarak, Aydın'ı tanıtan stant açacağız.

* Fuarları neden bu kadar önemsiyorsunuz?
- Bugüne kadar üyeler fuarlara günübirlik ve otobüsle götürülmüş. Böyle olunca da üyeler çok fazla gitmeyi tercih etmemiş. Fuarların, ticaret hayatında ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz için bu seyahatleri daha kolay yapmak istedik. Bunun için de Atlas Jet ile bir protokol imzaladık. 1 ay içinde 380 üyemizi fuarlara taşıdık. Üyelerimize 1 kuruş ödetmeden, biletleri alıyoruz.

* "AYTO uçuruyor" sloganınız var burada verilmek istenen mesaj nedir?
- Havayoluyla üyelerimizi fuarlara götürüyoruz. Ama yanlış algılanmasın sloganımızda anlatmak istediğimiz, bir noktadan başka bir noktaya ulaşmak değil, Aydın'ın ekonomisini uçurmak.

* Üyelerin geri dönüşleri nasıl?
- Fuar dönüşleri anketler yapıyoruz. Bunların haricinde zaten geri dönüşler oluyor. Üyelerimiz bize olumlu yaklaşıyor. Bu durum bizi oldukça mutlu ediyor. Süreç böyle devam edecek.

* Aydın'ı geleceğine ne sürükleyecek?
- Aydın denince tarım ve incir akıla geliyor. Bu algıyı kırmak istiyoruz. Hergün odada "Düne göre bugün ekstradan ne yaptık. Bugünü boşa mı geçirdik?" diye sora sora gidiyoruz. Aydın bir kültür ve turizm kentidir. Aydın'ın "Dağlarından yağ, ovalarından bal akar" sözünden bir an önce kurtulması gerekir. Çünkü bu söz zenginlik algısı yaratıyor ve burası zaten varlıklı bir kent buraya yatırım yapmaya gerek yok gibi düşündürüyor insanı. Odaya bağlı 19 komite ve 55-56 dal hepsinin sorunları var. Bunları tespit edip çözmeye çalışıyoruz. Batıda, denizi güneşi, sahilleri var ulaşımı kolay gibi algılanıyor ama durum böyle değil. Aydın aynı zamanda enerji kenti. Rüzgar santralleri, termali, Çine madenleri, pirinası ile öne çıkar. Kentin yalnızca tarımla öne çıkmasını istemiyoruz.

* Kuru incirde lider bir kentsiniz. Başka beklentileriniz var mı bu konuda?
- Dünyada üretilen kuru incirin yüzde 80'i Aydın'dan. Ege'de zeytin de çok önemli, Aydın'ı da zeytincilikte öne çıkarmalıyız.

* Nasıl bir Aydın imajı sağlamak istiyorsunuz?
- Asıl amacımız durağan olmayan, sürekli çalışan imajının oturduğu bir kent olabilmek. Çalışıldığında başarının geleceğini herkese göstermek istiyoruz. Yaptığımız icraatlara bakınca kendimizi başarılı görüyoruz. Genç efelerin önleri açık. Bu kenti zamanı gelince onlara teslim edeceğiz.

* Kültür evini nasıl değerlendireceksiniz?
- Biz Kültür Evi'ne çok önem veriyoruz. Aydın ili sınırları içerisindeki ilköğretim öğrencilerinin hepsini bir ders bile olsa burada ağırlamak istiyoruz. Bunun haricinde Aydın'daki kadın derneklerinin kullanımına açık bir alan haline getirmeyi hedefliyoruz.

* Yerel seçimlerde hangi yolu izleyeceksiniz?
- En hayırlı aday kimse onu destekleyeceğiz. Bizim siyasi olarak bir tarafa yakınlaşmamız mümkün değil. En fazla yapacağımız şey ekonomi siyaseti olur, başka türlü oda olarak siyaset kelimesi ile anılmamız mümkün değil. Ama tüm adaylar belli olunca, hepsiyle bir tanışma toplantısı yapabiliriz. Onlara isteklerimizi belirti- riz.Tüm üyelerimizin isteklerinin olduğu bir metin sunarız. Adaylardan, vaatlerini taahhüt eden imzalar alırız.

* AYTO binasını daha modern bir binaya taşıma planınız var mı?
- Denizli yolu üzerindeki EBSO binasını satın aldık. Yıkıp tekrar yapmayı ya da tadilat yoluna giderek kullanmayı hedefliyoruz. Biz ekonomi ile ilgilenen bir odayız. Bu yüzden sadece bizim oraya taşınmamız yetmez. Noter ve bankaların da oraya gelmesi gerekiyor. Ayrıca üyelerin tercihi ile ilgili anket çalışmalarımız var. Kent içerisinde başka alternatif de yaratılabilir.

* EXPO 2020'nin ev sahibi ay sonunda belli oluyor. EXPO'nun, Aydın'a katkısı olur mu ve oda olarak destek veriyor musunuz?
- EXPO'yu sonuna kadar destekliyoruz. EXPO artık milli bir unsur. Kazanılması durumunda, hem İzmir'e hem de Aydın'a hem de Türkiye'ye önemli katkıları olacak. Yunanistan'ın EXPO'da Dubai'yi desteklemesinde tavrımızı ortaya koyduk. İlgili yerlere mektuplarımızı yazdık. İzmir ile birlikte hareket ettik. İzmir'in meselesi, Aydın'ın meselesi, bizim meselemiz İzmir'in meselesidir.

İZMİR İLE EL ELEYİZ
* İzmir ile Aydın'ın arasındaki sinerji nasıl?
- İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ile çok iyi ilişkiler kurduk. Biz onun deneyim ve tecrübelerinden faydalanıyoruz, o da bizim enerjimizden, gençliğimizden. Emeklilik denen bir şey var. Bir gün hepimiz emekli olacağız. Ekrem Başkan'da olduğu gibi. Ancak hala çok önemli işler başarılıyorsa emekliliği değil, hizmetleri beklenir.

HAYAL ETMEDEN BAŞARI GELMEZ
* Aydın ile ilgili hayalleriniz var mı?
- Hayalini kuramadığınız bir olayın cereyan etmesi imkansızdır. İleriye doğru bir adım atmak için mutlaka hayal kurmak lazım. Üniversite yıllarımdan beri hayaller kurarım. O günden bu yana kurduğum birçok hayalim gerçek oldu. Hayalim, Aydın'ı ekonomik olarak uçurmak, kentin sorunlarını birlikte çözmek. Kamu kurumu niteliğinde bir meslek odasıyız. Kurumsal çaba sarf edildiğinde bir sonuç alınan, üyelerin hak ve menfaatini koruyan, baskı kurup lobi çalışmaları yapan bir oda olabilmek istiyoruz.

SEÇİMDEN SONRA ZİRVE VAR
* Ekonomi zirvesi hayaliniz var. Geçekleşeceği tarih belli mi?
- İzmir İktisat kongresi kadar olmasa da, Aydın Ekonomi Zirvesi'ni organize etmek istiyoruz. Aydın ekonomisine yön veren herkesi ve siyasileri kentimizde ağırlamak istiyoruz. Bu zirvede Aydın'ı lokal anlamda masaya yatıracağız. Yıl sonuna kadar yapmayı planlıyorduk fakat yerel seçimlerin olması bizi olumsuz etkiledi. Mart ayındaki seçimlerin ardından gerçekleştireceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç efeler, Aydın'ı uçurmakta kararlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN