25 milyon lira yatırım yaptı üretimi yüzde 100 artırdı

Saya Grup, Kemalpaşa'daki Volt Elektrik Motorları fabrikasını iki yıl önce 50 milyon liraya satın aldı, bu sürede üretimi 220 binden 440 bine, çalışan sayısını 156'dan 410'a yükseltti

Giriş Tarihi: 19.11.2013
Folkart, Pharmactive, Liva Mine gibi firmaları bünyesinde bulunduran Saya Grup'un 2011 yılında 50 milyon liraya satın aldığı Kemalpaşa'daki Volt Elektrik Motorları, yatırımlarıyla hızlı büyüyor. İki yıl içinde 25 milyon liralık yatırım yaptıklarını söyleyen Volt Genel Müdürü Hamit Sancak, "Yaptığımız yatırımlarla yıllık motor üretimini 220 binden 440 bine çıkardık. Kilowatt üretimi açısından da yüzde 130 büyüdük. Çalışan sayısı da 156'dan 410'a yükseldi. Bütün bunların sonucu da ihracatımız da hatırı sayılır oranda artacak" dedi. Egeli Sabah'a özel açıklamalar yapan Sancak, önümüzdeki yılın başında çalışan sayısının 480'e ulaşacağını söyledi, hedeflerini şöyle anlattı: "Stratejik planlarımıza göre 2017 yılında 250 milyon lira ciro hedefimiz var. Çalışan sayımız da 800'ü bulacak. 2017'de toplam 80-90 milyon liralık yatırım yapmış olacağız. Ve birçok alanda özel motorlar da üretmeye başlayacağız. Çünkü elektrik motorları, sanayinin kalbi konumunda. Dolayısıyla biz, sanayinin kalbini üretiyoruz. Ürettiğimiz ürünlerin yüzde 60-70'i dolaylı yollardan ihracata gidiyor."

FOLKART ÖNCÜ OLDU

1987 yılında kurulan Volt Elektrik Motorları'nın asıl temelinin 1965'li yıllara dayandığına dikkat çeken Genel Müdür Sancak, aile olarak Hedef İlaç Dağıtım Şirketi'ni satmalarının ardından, yeni sektörlerde yatırım yapma kararı aldıklarını anlattı, "İlk olarak 2006 yılında inşaat sektörü için Folkart Yapı kuruldu. Sektör değişimi açsından Folkart öncü oldu. Elektrik motorları ise hiç ilgimiz olmayan bir alandı. Yaptığımız incelemeler sonucunda Volt'u aldık. Ve hemen yatırımlara başlayarak, şirketi büyütmek için çalıştık. İlk başlarda 15 kilowattlık motorlar üretiyorduk. Şimdi, önümüzdeki ay 90 kilowatta çıkaracağız. Sonra 200'ye. Şubat ayında bu üretim bizim ve sektör için çok önemli olacak" dedi. Ayrıca şirketi satın aldıkları dönemden bu yana 7 farklı ürün çıkardıklarını vurgulayan Sancak, önceden 4-5 yılda bir motor çıkarken, şimdi 3 yılda 7 farklı modelin piyasaya sürülmesine dikkat çekti. Stratejik planlarını anlatan Sancak, "Bizim merkezimiz İzmir. Saya Grup'ta İzmir'in yeri ayrı. Yeni yatırımlarımızda İzmir'de olacak. Yeni bir tesis planımız var. Gelecekte değişir mi peşin konuşmamak gerekir. Ama bizim merkezimiz İzmir. Yanıbaşımızda Manisa var. Teşvik bölgesi ama biz yine de İzmir'de büyümeyi hedefliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
25 milyon lira yatırım yaptı üretimi yüzde 100 artırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN