Hülya DİNÇEL: Kidonya'dan Ayvalık'a yolculuk

Giriş Tarihi: 19.11.2013
Ayvalık antik çağdan günümüze ulaşmış bir yerleşim yeri. Eski adı Kidonya. Kidonya yabani Ayva demekmiş. Yabani ayva kalkmış gelmiş dünyanın en lezzetli zeytinlerini, yağlarını üreten bir yer olmuş çıkmış.
Hele o Cunda, hele o Patriçya... "Görmeden ölmeyin" listesine girmeli bence. Behçet Kemal Çağlar; Cunda akşamı için; _Nasıl şükretmeli bu güzelliğe, diyor.
Bu güzelliğin kıymeti bilinmeli kesinlikle!

9 YIL OLDU
Hele de zeytin ağaçlarının, zeytin yağlarının, papolinalarının değeri kat kat verilmeli. 9 yıldır devam eden Ayvalık Zeytin Hasat Günleri önemli bir tanıtım Ayvalık için! İstanbul ve İzmir'den birçok gazeteci vardı. Bence en çekici durum ise Coca Cola'nın CEO'su Muhtar Kent'in Hasat Şenliği'ne katılmasıydı. Ülkemizi Dünya'da temsil eden önemli bir değer. Bir kadın Muhtar Kent'e yaklaştı ve; _Sizinle bir fotoğraf çektirebilir miyiz? Çocuklarıma göstereceğim. Siz önemli rol modelsiniz çocuklar için çünkü, dedi.
Çok etkileyici bir fotoğraf oldu. Muhtar bey tüm mütevazılığı ile kimseyi kırmadı. Ben ve sevgili arkadaşım Berrin'le de görüntülendi.
Tabii bu arada eski bakanlarımızdan, ülkemizin değerli yazarlarından Yılmaz Karakoyunlu ve Eski Kültür Bakanı, şimdi fotoğraf sanatının önemli sanatçılarından olan Prof. Dr.
Suat Çağlayan da konuklar arasındaydı.

ŞANSLIYDIK
Sevgili Berrin ve ben çok şanslıydık bu saygın isimlerle aynı otelde kaldık ve uzun süren doyumsuz sohbetlere katıldık. Atamızın yol arkadaşı Fikriye hanım ve Afet İnan'la ilgili bilinmeyenleri öğrendik. Suat Çağlayan'ın zeytin ağacı ile ilgili derin bilgilerinden doyasıya yararlandık.
Son kitabı 'Ne Bilgesin Sen Zeytin Ağacını' nı imzalı aldık.
Vallahi bir çırpıda sabaha kadar okudum. Okumayan, alamayan herkese tavsiye ediyorum!
O muhteşem fotoğraflarla bezeli kitap kütüphanemin baş eseri oldu şimdiden!
Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gencer tüm zerafeti ile konuklarının her biriyle tek tek ilgilendi. Ayvalık Belediyesi ile ortaklaşa yapılan bu etkinliğin devam etmesi şart bence.

KAMU SPOTU OLMALI
Sayın Rahmi Gencer, "Biz ülke olarak zeytinyağı ithal etmiyoruz, diğer kullandığımız yağları ithal ediyoruz. Zeytinyağı ise milli yağımız, korumalı ve tanıtmalıyız" diyor ve çok doğru söylüyor. Zeytinyağının damak tadı olarak tüm ülkemize yayılmasını sağlamalıyız.
Bu noktada tanıtım şart. Zeytinyağı tanıtımı da sağlığa faydası yönü ile 'Kamu Spotu' olmalı! Bu konu önemli bir devlet görevi. Ben bu konu ile ilgililerin ciddiyetle ilgileneceğine yürekten inanıyorum. Her kamu spotu halk üzerinde çok ciddi ve önemli etki yaratıyor.
Sevgili Ayvalıklı dostlara hep beraber güç kaynağı olmalıyız.
Sevgili okurlarım hepinize zeytinyağı sağlıklı, zeytin ağacı gibi ölümsüz günler dilerim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya DİNÇEL: Kidonya'dan Ayvalık'a yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN