Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağrısız doğumda 21 yıllık tecrübe

Giriş Tarihi: 21.11.2013

İzmir'in Çınarlı semtindeki hastane, uyguladığı epidural anestezi yöntemiyle, daha kolay ve sağlıklı doğum yapmasını sağlıyor, doğum sonrası olumsuzlukların süresini kısaltıyor

İzmir'de 1992 yılında kurulan Özel Çınarlı Kadın Doğum Hastanesi, kadın hastalıkları ve doğum konusunda 21 yıldır hizmet veriyor. Son olarak hizmet kalitesini daha geniş bir tabana yaymak için SGK ile anlaşma yapan Merkez'in hedefinde daha da büyümek, daha çok kişiye hizmet sunmak var. Özel Çınarlı Kadın Doğum Hastanesi'nin Anestezi Uzmanı Dr. Berkay Ulusoy, 21 yıldır ağrısız doğum hizmeti verdiklerini hatırlattı, "epidural doğum"u anlattı.

Epidural anestezi ile epidural analjezinin farkı nedir?
- Doğum normal yolla ilerlerken verilen ilaç dozu sadece ağrıyı kesmeye yöneliktir ve anne adayının bacaklarını uyuşturmaz. Eğer doğum sezaryenle yapılacaksa, verilen ilaç dozu artırılır. Böylece hem operasyonda hem de operasyondan sonra 3-4 saat anne adayının bacakları uyuşuk kalır. Epidural anestezide belli bazı bölgeler tamamen uyuşturulduğu için, sadece doğumda değil, başka kadın hastalıkları ya da karınla ilgili ameliyatlarda kullanılabilir.

Epidural anestezi nasıl uygulanıyor?
- Uygulama tek. Hasta yana doğru yatıyor ya da sırtı dönük bir şekilde oturarak öne doğru eğiliyor. Böylece omurların arasının açılması sağlanıyor. Öncelikle katateri sokacağımız bölgeyi lokal anestezik bir maddeyle uyuşturuyoruz. Daha sonra saç teli şeklinde bir silikon borucuk olan katateri bel omurları arasına sokuyoruz.

Peki bu yöntemin riski var mı?
- Hastalarımızın sıklıkla sorduğu sorulardan biri bu. Özellikle "Felç olur muyum?" gibi sorularla çok karşılaşıyoruz. Aslına bakarsanız araba kullanmak bu yöntemden milyon kez daha riskli. Bugüne kadar kötü bir hikaye ile hiç karşılaşmadım. Dünya literatüründe de böyle bir hikaye yok.

Doğumdan sonra yaşanan bel ve sırt ağrısı epidural anesteziye bağlı olabilir mi?
- Eğer katater takılırken iğnenin girdiği yerde kanama veya zorlanma olursa orada oluşan hematomi dediğimiz hafif bir kanama yaklaşık 1-2 gün sürer. Doğum sonrası ortaya çıkan bel ve sırt ağrıları, tamamen doğumun bitmesine yönelik, vücudun eski halini alması için geçen sürede oluşan doğal ağrılardır.

Herkese uygulanır mı?
- Kilolu kişiler de dahil, hemen hemen herkese uygulanır. Eğer annenin bel bölgesinde iltihabi bir durum varsa, tümör varsa ya da anne kan sulandırıcı bir ilaç içiyorsa uygulanamaz.

HASTALAR FOTOĞRAF EZİYETİNDEN KURTULDU
İzmir Alsancak Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Osman Yaşar Öz, hastanede yapılan yenilikleri anlattı. Nevar Salih İşgören Vakfı'nın desteği ile hastanenin iki binasını baştan sona tekrar boyadıklarını belirten Öz, özürlü sağlık raporları için hastaları dışarıda fotoğraf çektirme külfetinden de kurtardıklarını belirtti. Özürlü sağlık raporlarının fotoğraflarını artık hastane çalışanları tarafından ücretsiz olarak çekildiğini ifade eden Öz, "Hastalar daha önce rapor için gerekli olan fotoğrafları hastane dışındaki fotoğrafçılarda çektiyordu. Onlar için hem vakit hem de maddi kayba yol açan bu uygulamaya son verdik. Kurul binasının önünde fotoğraf çekilmesi için uygun bir alan oluşturduk. Artık memurlarımız, hastaların fotoğraflarını bilgisayar üstü makina aracılığı ile çekip, dijital ortamda raporlara yerleştiriyor" diye konuştu. Öz, kötü niyetli kişilerin Sağlık Kurulu raporlarının sahtelerini hazırlamasının önüne geçmek amacıyla da bir çalışma yaptıklarını da ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağrısız doğumda 21 yıllık tecrübe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN