Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genital organ sarkması tedavisi ihmale gelmez

Giriş Tarihi: 21.11.2013

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Güner Yıldız, "Günümüz teknolojisiyle artık, rahatsızlıktan tamamen kurtulmak mümkün, tedavi ertelenmemeli" dedi

Genital organ sarkması hastalıklarının kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini belirten İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Üroloji Uzmanı Op. Dr. Güner Yıldız, "Bu rahatsızlığı çeken kadınlar çekinmeden, sıkılmadan doktoruna başvurup tedavi olmalı" dedi. Mesane, makat sarkması gibi genital organ sarkmalarının yeni teknoloji ürünü 'yama yöntemi' ile başarıyla tedavi ettiklerini açıklayan Dr. Yıldız, "Daha kısa sürede gerçekleşen bu ameliyat yöntemiyle hastanın cildine zarar verilmiyor. Sarkmaların tekrarlama riskleri de en aza indiriliyor" diye konuştu. Leğen kemiği içinde bulunan idrar torbası, ince bağırsak, kalın bağırsak ve rahmin; vajene, oradan da dışarı doğru sarkmasını genital (pelvik) organ sarkması olarak adlandırdıklarını belirten Yıldız, şu bilgileri verdi: "Çok sayıda doğum yapmak, şişmanlık, ileri yaş, karın içi basıncı artıran hastalıklar (astım, bronşit gibi) risk faktörleridir. Rahatsızlığın belirtileri ise şöyledir: idrar kaçırma, tuvalete yetişememe, idrar yapamama, idrar torbasını tam boşaltamama (elle bastırarak boşaltma); cinsel ilişki sırasında ağrı ve idrar ya da gaz kaçırma; büyük abdesti yapamama, büyük abdest ya da gaz kaçırma, vajende ağrı ve basınç hissetme, belde yatmayla geçen ağrı, vajinal akıntı ve ağrı." Genital organ sarkmaları 40 yaşın üzerindeki kadınların yaklaşık yarısında görüldüğünü belirten Yıldız, hastalığın nedenleri hakkında da şunları söyledi: "Gebelik ve doğum, menapoz, şişmanlık, ağırlık kaldırma ve ağır işlerde çalışma, nörolojik hastalıklar, kabızlık, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları (astım ve bronşit gibi), pelvik organlarla ilgili ameliyat geçirmek."

KORUNMA ÖNLEMLERİ

Korunmak için alınması gereken önlemler hakkında da bilgi veren Yıldız, "Sarkmalardan korunmak için öncelikle pelvik tabana zarar verecek faktörlerden uzak durulmalıdır. Şişmanlık, ağır iş yapma, ağır kaldırma, kabızlık, sigara içiminden kaçınılmalıdır" diye konuştu. Daha önce geçirdiği bir operasyonda kendi dokusu kullanılarak tedavi edilen, ancak daha sonra hastalığı tekrarlayan mesane sarkması olan bir kadın hastayı, Türkiye'de ilk defa "altı kollu yama" yöntemi ile sağlığına kavuşturduklarını söyleyen Op. Dr. Güner Yıldız, "Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaptığımız bu operasyon sayesinde hastamız artık daha kaliteli ve konforlu bir yaşam sürecek" dedi.

YAMA CERRAHİSİ

Yıldız, mesane ve makat sarkma rahatsızlıkları ile ilgili de bilgiler veren Dr. Yıldız, şunları söyledi: "Bu rahatsızlık, mesanenin (idrar torbası) vajina ön duvarından aşağıya doğru fıtıklaşması şeklinde ortaya çıkar. Doğum yapmış kadınların birçoğunda hafif derecede mesane sarkması mevcuttur. Herhangi bir yakınmaya yol açmıyorsa, cerrahi müdahale gerekmez. Belirgin mesane sarkmalarında; vajina ön duvarında ele gelen kitle, kasık ağrısı, ilişki sırasında ağrı, idrar kaçırma ya da çok büyük olanlarında idrarı boşaltamama gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Makat sarkması (rektosel) ise makat bölgesinin vajina arka duvarında fıtıklaşmasıdır. Arka vajinal duvarın destekleyici dokusunun zayıflaması ya da zedelenmesi sonucu oluşur. Rektum vajina arka duvarından dışa doğru kabaran bir şişliğe yol açar. Ve mevcut şişlik ıkınma ile daha da belirgin hale gelir. Oluşan fıtıkta gayta birikmesi nedeniyle büyük abdest yaparken zorlanma ve kronik kabızlık görülebilir." Genital organ sarkmalarının klasik tedavisinde hastanın dokuları kullanılarak cerrahi tedavinin yapıldığını söyleyen Dr. Yıldız, "Ancak son yıllarda yama cerrahisi uygulanmaya başlandı. Eskiden ciltten kancalarla geçerek yerleştirilen yamalar, en son teknoloji ile ciltten geçmeden, doğum yolundan tek bir kesi ile içten sabitlenmektedir. Bu yöntemle operasyon süresi daha da kısalmaktadır. Kozmetik sonuçlar da daha iyidir ve sarkmanın tekrarlanma oranı daha azdır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genital organ sarkması tedavisi ihmale gelmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN