Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IMSI mikroskobu harikalar yaratıyor

İzmir Bayraklı'da 7 yıldır faaliyet gösteren Smyrna ART Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi, canlı sperm hücrelerini IMSI mikroskobu ile 8 bin kata kadar büyüterek tedavide başarı şansını artırıyor

Giriş Tarihi: 21.11.2013
Bayraklı'da faaliyetini sürdüren ve 7 yılda yaklaşık 2 bin aileye bebek mutluluğu yaşatan Smyrna ART Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi, canlı sperm hücrelerini 8 bin kata kadar büyüten IMSI mikroskobu sayesinde tedavide başarı şansını artırıyor. Merkez doktorlarından Op. Dr. Sühendan Türker Cebeci, IMSI mikroskobunun uygun hastaya uygulanması halinde çok olumlu sonuçlar verdiğini söyledi, "Bu başarı bütün dünyada da kanıtlandı. Uzun bir süredir biz de güncel yayınlardan takip ediyorduk. Başarıdaki ortalama artışını görünce biz de kurumumuzda bu cihazı kullanmaya başladık" dedi. IMSI'nin İzmir'de sadece Smyrna Art Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi'nde kullanıdığını dile getiren Dr. Cebeci, bu özel cihaz hakkında şu bilgileri verdi: "Sağlıklı bir embriyo elde etmek ve gebeliğin gerçekleşmesi için hem yumurta hem de spermin sağlıklı olması şarttır. Şimdiye kadar uygulanan mikroenjeksiyon işlemlerinde canlı sperm hücresi en fazla 400 kat büyütülebilmekte idi. Dolayısıyla bu büyütme oranıyla, spermin sadece genel şekli incelenebilmektedir. Fakat bu durum spermin döllenme, embriyo gelişimi ve gebelik için çok önemli olan anomalilerinin tanımlanmasına imkan vermiyordu. IMSI işleminde kullanılan yüksek büyütmeli objektifler ve özel optik sistemler aracılığı ile mikroenjeksiyon için hazırlanan spermleri 6 bin-8 bin kata kadar büyütmek mümkün. Bu sayede spermin başı içindeki anormallikleri tespit ederek seçim yapmak mümkün oluyor. Spermin DNA yapısındaki hasarlar, döllenme başarısızlığı, embriyo gelişiminin durması, kötü ya da yavaş embriyo gelişimi gibi problemlere sebep oluyor. Bu durumda gebelik şansını olumsuz etkiliyor. Özellikle şiddetli erkek faktörü olan vakalarda, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında ve nedeni izah edilemeyen infertilite durumlarında, spermin rolünü anlamaya ve uygun yapıdaki spermlerin seçilmesine olanak veren IMSI, iyi embriyoların gelişimine imkan vermesi yönünden bu alandaki yeni ve önemli gelişmelerden birisi. Biz de merkezimizde bunu başarı ile uyguluyoruz."

DONDURARAK SAKLAMA

Tüp bebek konusunda uygulanan yöntemlerin sürekli farklılaştığını, örneğin 2-3 sene önce uygulanan bir yöntemin şimdi kabul görmediğini dile getiren Cebeci, "Örneğin günümüzde daha az ilaç tedavisiyle daha doğal yumurta sağlama çalışmaları yapılıyor. Çünkü kullanılan ilaçlar belli bir dozdan sonra çok işe yaramıyor. Hatta gebelik üzerinde olumsuz etkileri de olabiliyor. Daha az ama daha kaliteli embriyo sağlamaya çalışıyoruz. Bu embriyoları da dondurup daha sonra kullanmak üzere saklayoruz. İhtiyaç olduğunda da rahmin doğal ortamına bırakma yöntemini uyguluyoruz" dedi.

ERKEN MENEPOZ

Günümüzde genç kadınların erken menepoz tehtidi ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Smyrna Art doktoru Op. Dr. Funda Koçyiğit, evlendikten sonra korunmayı düşünen bayanların, yumurta rezervlerini mutlaka kontrol ettirmeleri gerektiği uyarısında bulundu. Artık gençlerin 30'lu yaşlardan önce evlenemediğini, fakat günümüzde erken menepoz yaşının 30'lu yaşların altına düştüğünü vurgulayan Koçyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü: "Daha erken diyerek çocuk yapmayı erteleyen ve korunmayı düşünen çiftler mutlaka bir merkeze başvurmalı. Kadının yumurta rezervlerine bakılmalı. Hele ki ailede erken menepoz geçmişi varsa, bu durum daha riskli. Yumurta rezervi az olan bayanları biz başka bir işlemle uğraştırmadan tüp bebeğe yönlendiriyoruz."

GEBELİK ORANLARI YÜKSEK
7 yıldır hizmet sunan Smyrna Art Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi, Tüp bebek tedavisinin yanısıra endoskopik cerrahi, kadın sağlığı ve üroloji dallarında da hizmet veriyor. İzmir'de giderek artan bir hasta sayısına sahip olduklarını söyleyen Opr. Dr. Funda Koçyiğit, "Hasta memnuniyeti ve gebelik oranlarının yüksek olması bu konuda çok etkili. Referans ile gelen çok hastamız var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IMSI mikroskobu harikalar yaratıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN