Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın tam zamanı

Giriş Tarihi: 21.11.2013

Özel Mediart Polikliniği Kurucusu Cemaliye Utkanlar, "Yaza girerken kadınları tüylerden kurtulma telaşı sarar. Bu telaştan kurtulmak isteyenler, kış başında önlem almalı" diyor

Yüzyılladır kadınların tüylerinden arınmak için çeşitli yöntemler denediğini belirten Özel Mediart Polikliniği Kurucusu Cemaliye Utkanlar, lazer epilasyonun günümüzde tüylerden kurtulmak için en konforlu, rahat ve sağlık açısından en uygun yöntem olduğunu söyledi. Kadınların çağlar boyunca pürüzsüz, tüysüz olma uğruna uğraş verdiğini hatırlatan Utkanlar, "Kadının zamanının önemli bir bölümünü kapsayan bu uğraşta çok sayıda yöntem denenmiştir. Son 10 yıldır oldukça yaygınlaşan lazer epilasyon yöntemi, istenmeyen tüylerden kurtulmak için en konforlu, en rahat ve sağlıklı olanıdır" dedi. "Her lazer de lazer değildir. Bu araştırmayı yaparken, doğru tercihler yapmak için dikkatli olmak gerekir" diyen Cemaliye Utkanlar sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün herkes lazer epilasyon yaptığını söylüyor. Bunların hangisinin gerçek anlamda lazer olduğunu bilmek lazım. Lazer sistemini, belli bir dalga boyuna sahip hedef atışlar yapan, yan dokulara zarar verecek ışık dağılımı yapmayan sistem olarak tanımlayabiliriz. Lazerin değişik dalga boyları vardır. Bu farklılıklar vücudumuzda farklı derinliklerde bulunan kıllara ve cilt rengine göre tercih edilir."

UZMANLARLA ÇALIŞMAK

Kişinin, epilasyon için doktor ve hemşiresi olan Sağlık Bakanlığı denetiminde çalışan poliklinikleri seçmesinin daha uygun olduğunu, olumlu sonuçlar alınmasını sağlayacağını dile getiren Utkanlar, "Bu tür legal yerleri seçerek uzman kişilerle çalışmak, kendilerini onlara teslim etmek çok daha isabetli sonuçlar doğuracaktır" dedi. Utkanlar, yaz aylarında güneş ışınların yoğunluğundan ertelemek zorunda kalınan epilasyon işlemlerine başlamak için en ideal zamanın kış başında olduğumuz bu aylar olduğunu söyledi, şunları şöyle dedi: "Kış ayları boyunca 6-8 seans yaptırma şansınız olacağı için yaza tüylerden arınmış, pürüzsüz, pırıl pırıl bir cilde sahip olunacaktır. Ancak yaz aylarında çok fazla güneşe maruz kalmayan kişiler için güneş korunmasına dikkat ettiği takdirde epilasyona devam edebilir. Ayrıca bronz tene uygun parametreleri olan cihazlarla yazın da uygulama yapmayı mümkün kılmaktadır." Tüylerin azalma ve dökülme süresinin herkeste aynı olmadığını söyleyen Cemaliye Utkanlar, lazerde uygulamalarında ışığı kıl kökündeki melaninin emdiği bilgisini verdi, "Kıl yapısı daha koyu ve sert olan kişiler lazer epilasyondan daha çabuk ve hızlı cevap alır. Işığı emen kıl kökleri çok daha kısa sürede etkilenir, tüyleri zayıflatır ve dökülmesini sağlar" dedi.

MERAK EDİLENLER

Günümüzde erkeklerin de yoğun olarak lazer epilasyon işlemini yaptırdığını kaydeden Utkanlar, daha çok yanak, boyun, ense, göğüs, sırt, kol bölgelerine epilasyon yaptırdıklarını belirtti, "Çünkü lazer epilasyon yalnızca kadınlar için değil, herkes için bir ihtiyaç" diye konuştu.

LAZER: EN HİJYENİK VE SAĞLIKLI YÖNTEM
En çok merak edilen konulardan biri olan "Lazer yöntemi zararlı mı?" sorununa yanıt veren Cemaliye Utkanlar şunları söyledi: "Kullanılan cihazlar FDA onayı almış, insan sağlığı üzerinde hiçbir yan etkiye yol açmamaktadır. Uzman kişilerce isabetli dozlarda yapılan uygulama cildimize zarar vermez. Lazer sonrası oluşabilecek sorunlar sadece lazer uygulaması ile kısıtlı değildir. Geleneksel yöntemlerle yapılan tüy alma işlemleri sonrasında da pek çok olumsuzluklar görülmektedir. Yüz tüylerinin iple alınmasında akne ve kıl kökleri iltihabı, bıcak ağda ile olumsuzluklar ortaya çıkabilmektedir. Bunlara baktığımızda yine en sağlıklı ve en konforlu yöntemin 'lazer epilayon' olduğunu görüyoruz. Sözün kısası lazer epilasyon seçimi herkese sağlık ve hijyen sunuyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstenmeyen tüylerden kurtulmanın tam zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN