Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgür tavuktan sağlıklı yumurta

Ekiz Yumurta Başkanı Hamdi Ekiz, üretimde euro kafes sistemine geçtiklerini belirtti, "Avrupa'da yayılan bu uygulama ile tavuklar geniş alanda yaşama imkanı bulacak" dedi

Giriş Tarihi: 21.11.2013
Sektörün öncü firmalarından Ekiz Yumurta, özgür tavuklar için 'euro kafes' sistemine geçiyor. Ekiz Yumurta Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Ekiz, yüzde 120 kapasite artışı sağladıklarını belirtti, önümüzdeki yılda yüzde 50 büyümeyi hedeflediklerini söyledi. Avrupa'da kullanılmaya başlanan ve tavuklara daha geniş alan imkanı sunan euro kafes sistemine geçtiklerini belirten Ekiz, "Foça'daki tavuk çiftliğini 2006 yılında modernize etmeye başladık. Proje tamamlandığında 55 milyon liralık bir yatırım olacak. 2014 sonunda bir milyon altıyüz elli bin hayvan sayısına ulaşacağız. Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek euro kafes sistemine geçiyoruz. Emin adımlarla, kararlı büyümemizi sürdüreceğiz" diye konuştu. Yaklaşık 15 sene kadar önce hayvanseverlerin isteği doğrultusunda ortaya çıkan bu sistemin artık tüm Avrupa'da kullanıldığına dikkat çeken Ekiz, şöyle devam etti: "Hayvanlar şimdi daha geniş alanda. Önceden çok daha dar alanda hapis hayatı yaşıyorlardı. Şimdi daha geniş alanda yaşıyorlar. Tavukların bir takım özellikleri dikkate alınarak yapılmış kafesler bunlar. Tünekleme özellikleri dikkat alındı. Bilgisayarlı otomasyonla üretim yapılıyor. Bu kafes sistemi Türkiye'de bir ilk. Bakanlığın aldığı bir karar var. 2015 yılında euro kafes sistemine geçilmesi ile ilgili. Ancak şuanda herhangi bir adım yok. Avrupa'da hemen geçemedi. Ama biz şimdiden bu sisteme geçiyoruz."

EGE'DE İHRACAT BİRİNCİSİ
Üretimlerinin yüzde 70'inin ihracata gittiğini de belirten Ekiz, "Ülke genelinde üretilen yumurtaların yüzde 25'in ihracata gidiyor. Biz kapasitesine göre ve en farklı ülkelere ihracat yapan firmayız. Geçen sene 15 milyon dolar ihracat yaptık. Bu sene 22 milyon dolara ulaşacağız. Biz yumurta ihracatında Ege Bölgesi'nde birinci sıradayız. Ülke genelinde 2. sıradayız. Afyon'da kurulan bir tanesinde 20, bir tanesinde de 13 üreticinin bir araya gelerek kurduğu iki firmayı sıralamaya koyduğumuzda 4. Sıradayız. Ancak biz tek bir firmayız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür tavuktan sağlıklı yumurta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN