Pasaport değişiyor

Giriş Tarihi: 21.11.2013

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kıyı Tasarım Projesi'ndeki ilk uygulamaya Pasaport'tan başladı. 3 ay sürecek çalışmalar, Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier arasındaki bölümü yepyeni bir görünüme kavuşturacak

Büyükşehir Belediyesi, İzmirliler'in denizle bağının güçlendirilmesi için Mavişehir'den İnciraltı'na uzanan 40 kilometrelik kıyı şeridinin yeniden tasarlanmasını hedefleyen "İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi" çerçevesinde önemli bir adım daha attı. Projedeki ilk uygulama çalışmaları Pasaport'tan başladı. 90 gün içinde tamamlanması planlanan çalışmalar sırasında işletmelerin faaliyetlerinin engellenmemesi için tüm önlemler alındı. Bu kapsamda öncelikle, kara tarafında drenaj, aydınlatma altyapıları, söküm ve beton atma işlemleri ile tenteler yapılıyor. Beton atma ve betonun kuruma süresi haricinde, çalışmalar günlük işleyişi bozmayacak şekilde planlandı.

YAYALARA ÖNCELİK

Proje kapsamında, yaklaşık 750 metrelik Cumhuriyet Meydanı- Konak Pier arasındaki bölüm, herkesin kolaylıkla gezip dolaşabileceği rahatlığa ve estetik bir düzenlemeye kavuşacak. Deniz tarafında yer alan yaya yolu ve bisiklet yolu yenilenecek. Deniz kıyısına taşarak yürüyüş yolunu kesintiye uğratan masa ve sandalyeler, işletmelerin bulunduğu kara tarafına alınacak. Mevcut durumda yaya yolu ile bir arada olan bisiklet yolu, tamamen bisikletli kullanımına ayrılacak şekilde araç yolu koduna indirilecek. Yol boyunca yerleştirilen bariyerlerle, bisikletlilerin motorlu araçlardan güvenli şekilde ayrılması sağlanacak. Kara tarafındaki kaldırımlar da yine yaya rahatlığı ön plana alınarak genişletilecek. Kara tarafında peş peşe sıralanan, İzmirliler'in buluşma mekanı Pasaport kafeleri ise birbirleriyle uyumlu görünümleri, özel tasarım tenteleri ile daha konforlu hale gelecek. Mevcut araç yolu tek gidiş olarak düzenlenecek ve yolun kara tarafında otopark cepleri oluşturulacak. Otopark cepleri dışında araç park edilmesinin ve deniz görünümünün engellenmesinin önüne geçilecek. Proje 2 milyon 576 bin liraya malolacak. Pasaport'ta kıyı şeridi düzenlemesinin yanı sıra, bölgede bulunan dört alan da meydana dönüştürülecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pasaport değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN