Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PresbyMAX teknolojisi ile gözlüklere elveda

Giriş Tarihi: 21.11.2013

Uzak ve yakın görme kusurlarını aynı anda düzelten bu harika teknoloji, İzmir'de yalnız Ekol Göz Tıp Merkezi'nde kullanılıyor

Ekol Göz Tıp Merkezi operatör hekimlerinden Gökhan Erbakan, PresbyMAX cerrahisinin, uzak ve yakın görme kusurlarını tek bir operasyonda düzeltme şansı verdiğini belirtti, "Bu işlem için gözde tüm mesafeler için hassas bir şekilde hesaplanmış birçok fokal nokta oluşturulur. Bu şekilde bütün mesafelerde görsel alan derinliği elde edilir" dedi. 45 yaşından sonra hemen hemen herkesin yakın görüşünde belirgin biçimde bozulma görüldüğünü dile getiren Opr. Dr. Erbakan, "Bu son derece normaldir. Nedeni görsel bir kusur değil, gözümüzün içindeki kendi lensimizin esnekliğini kaybetmesi ile ortaya çıkan tamamen doğal ve yaşla ilgili bir durumdur. Bunun sonucunda gözümüz artık farklı mesafelere net bir şekilde odaklanamaz. Sonuç, özellikle kısa mesafelerde bulanık görüştür" dedi.

BİRKAÇ DAKİKADA TAMAM

Op. Dr. Erbakan, excimer lazer ve gözlük numarası düzeltme tedavileri hakkında da şu bilgileri verdi: "Presbiyopinin (bu durumun göz hastalıklarının bilimsel adı) tedavisinde okumak için cerrahi alternatifler veya multifokal camlar mevcuttur. Ayrıca multifokal kontakt lensler de tedavide kullanılabilmektedir. Günümüzde çok çeşitli operatif seçenekler mevcuttur. Bunlar arasında excimer lazer, kendi lensimizin yerine yerleştirilebilen çok odaklı göziçi lensleri; çok yüksek numaralar veya gözü excimer lazer kriterlerine uygun olmayan bireyler için kişiye özel dizayn edilen ICL (göziçi kontakt lens) uygulamaları sayılabilir. Ancak herkes kontak lensleri tolere edemeyebilir veya kompleks göz operasyonları geçirmek istemeyebilir. Bu durumda excimer lazer uygulamaları, en çok tercih edilen tedavi seçeneğidir. Tedavi yalnızca birkaç dakika sürer. Gözün anatomisinde önemli bir değişiklik de yaratılmaz. Kornea yüzeyini son derece hassas bir şekilde biçimlendirmek için hızlı lazer vuruşları kullanılır. Presby- MAX denilen uzak-yakın düzeltme işleminde ise, konvansiyonel LASIK tedavisinin aksine, göz içi lensler veya multifokal kontak lensler ilkesine benzer olarak, gözde tüm mesafeler için hassas bir şekilde hesaplanmış birçok fokal nokta oluşturulur. Bu şekilde bütün mesafelerde görsel alan derinliği elde edilir."

BİLİNMESİNDE YARAR VAR
Burada merak edilen bazı konulara açıklık getiren Opr. Dr. Erbakan, şu bilgileri verdi:
PresbyMAX tedavisinin amacı, günlük yaşamınızda gözlük bağımlılığından kurtarmaktır. Bu tedaviden sonra gazeteleri, cep telefonuna gelen mesajları gözlüksüz okuyabilir, saatinizi gözlüksüz görebilirsiniz. Ama, mesela mimarsanız ve saatlerce proje çizecekseniz, böylesine ince bir iş için küçük numaralı da olsa gözlüğe ihtiyaç duyma ihtimaliniz, özellikle kötü ışık koşullarında, vardır.
PresbyMAX, sadece yakın görmeyi değil, aynı zamanda miyopi, astigmatizma ve hipermetropiyi gibi uzak görmedeki problemleri de düzelten bir lazer yöntemidir.
40 yaş üzerindekilerin yüzde 75'i PresbyMAX için uygundur. Muayene esnasında uygulanacak test ve ölçümler ile kişinin Presby- MAX için uygun olup olmadığı kesin bir biçimde anlaşılabilir.
Tedaviden sadece birkaç dakika sonra gazeteyi gözlüksüz okuyabilirsiniz. Beraberinde düzeltilen uzak görmenin yerine oturması biraz zaman alabilir. Ancak bu da günlük işlerinizi yapmayı engellemez.
Tüm lazer operasyonlarında olduğu gibi, bu tedavi de ileride gelişebilecek katarakt gibi sorunların tedavisinde bir engel değildir. PresbyMAX'in büyük güven veren bir özelliği de şudur: Tedaviyle elde edilen tüm etki, istek doğrultusunda, yine amaris cihazı ile geri alınabilmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PresbyMAX teknolojisi ile gözlüklere elveda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN