Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinsi düşman tansiyonu mutlaka kontrol ettirin

Giriş Tarihi: 21.11.2013

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Toptancı, özellikle ailesinde tansiyon hastası olanların hasta olsun olmasın, periyodik kontrollerini mutlaka yaptırmaları gerektiğini ifade etti

Hipertansiyonun günümüzde en yaygın sağlık sorunlarından biri olduğunu söyleyen ve çoğunlukla sinsi olarak ilerlediğini söyleyen Özel Buca Kardiyoloji Dal Merkezi'nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Fatih Toptancı, "Hastalık kimilerinde belli şikayetlerle ortaya çıkar, kimilerinde ise kendini belli etmeden ilerler. Bu nedenle tansiyonun belli aralıklarla mutlaka takip edilmesi gerekir. Özellikle ailesinde tansiyon hastası olanların, yaşa bakmadan rutin tansiyon ölçümlerini yaptırmaları zorunluluktur" dedi. Dr. Toptancı, tansiyon hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Tansiyonun tanımını yapar mısınız?
Tansiyon teorik olarak damar içindeki basınçtır. Kalp bu basıncı vücuda kanı dağıtmak için kullanır. Kan basıncının normalden yüksek olmasına hipertansiyon denir.

Tansiyon kişiden kişiye değişir mi?
Her bireyin olması gereken bir tansiyon değeri vardır. Bunu belirlerken hastanın risk tablosu çıkarılır ve ona göre bir değer belirlenir. Fakat gizli tansiyon denen bir olay var. Tansiyon oldukça sinsi bir hastalıktır. Bazen hastamız bir yakınıyla geliyor. "Hazır gelmişken ben de tansiyonumu ölçtüreyim" diyen bu kişilerde bir anda anormal yüksek değerler çıkabiliyor. Ya da oldukça fazla şikayetle gelip "Bende hipertansiyon var" diyen kişilerin değerleri normal çıkabiliyor. Bu sebeple ölçüm yaptırmak çok önemli.

Şikayetler nelerdir?
Genellikle baş ve ense ağrısı, kulaklarda çınlama, göğüste sıkıntı, nefes darlığı şikayetleriyle geliyorlar. Hatta "Galiba kalp krizi geçiriyorum" diyen kişiler de çok oluyor. Tansiyon sinsi olduğu için hasta olduğunu fark etmeyip bir anda felç tehlikesiyle karşı karşıya kalan kişiler de var.

Tanı nasıl konuluyor?
Hasta buraya geldiği zaman tek bir ölçüm yapıyoruz. Tabii bu yeterli olmuyor. Bu sebeple genelde tansiyon holteri dediğimiz evde takip sistemlerini kullanıyoruz. Bu cihazlar hastanın farklı zaman dilimlerinde tansiyon değerlerini ölçerek kaydediyor. Ayrıca bu kişileri efor testine de alıyoruz. çünkü bu test bizim için bir stres testidir. Koşarken de tansiyonun normal derecede yükselmesi bir tanı kriteridir. Tüm bunların yanısıra hipokardiyografi denen yöntemle kalbin ultrasonunu çekiyoruz. Bu tansiyon tanısında önemlidir. Özellikle tansiyonun kalbe verdiği deformasyon ya da diğer zararları ve damar üstündeki zararları buradan görebiliriz. Kalp kası kalınlaşması ve aort yırtılması da çok önemli. .

Hipertansiyonun sebepleri nelerdir?
Yüzde 95 oranında genetik faktörlerin rolü var. Diğerleri de stres ve bir hastalığa ya da ilaca bağlıdır.

Tedavisi nasıl yapılıyor?
Kişinin hayat tarzını değiştirmesi, olmazsa ilaçlı tedavi, eğer dirençli hipertonsiyon ise cerrahi müdahale gerekir. ük oranda bir iyileşme sağlıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinsi düşman tansiyonu mutlaka kontrol ettirin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN