Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Tek sayaç" tarih oldu

İZSU tarafından uygulamasına 2011 yılında başlanan 5 kat ve üzeri apartmanlardaki tek sayaç uygulaması genel kurulda alınan kararla sona erdi. Karar apartman yöneticilerini sevindirdi

Giriş Tarihi: 22.11.2013
İzmir'de 50 bine yakın vatandaşı yakından ilgilendiren tek sayaç kabusu önceki akşam İZSU Genel Kurulu'nun aldığı kararla son buldu. Egeli Sabah'ın geçtiğimiz haftalarda okuyucularına duyurduğu "Kabus bitiyor" haberinin ardından 1998 yılında İZSU Yönetim Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda uygulamasına 2011 yılında başlanan 5 kat ve üzeri apartmanlardaki tek sayaç uygulaması Genel Kurul'da alınan kararla sona erdi.

5 KAT VE ÜZERİ
İZSU'nun bu kararı, apartman yöneticileri ile apartman sakinlerine da rahat bir nefes aldırdı. Uygulamadan yararlanmak isteyen apartmanlar önce yönetim kurullarından çoklu sayaç sistemine geçmek için kara aldıracak. Ardından İZSU Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunacak. Apartmanlardaki tesisatlar İZSU'nun istediği şekilde düzenlenecek. Ardından da daire sahipleri bireysel olarak başvuruda bulunabilecek. Böylece kabus sona erecek. Vatandaşa müjde bununla da sınırlı kalmadı. İZSU Genel Müdürlüğü, 1997 yılında genel kurul kararı ile 5 kat ve üzeri yüksek yapılarda tek sayaç uygulamasına geçilmesine yönelik karar aldı. Fakat genel kurul kararı 2011 yılına kadar uygulanmadı. Ocak 2011 tarihinden itibaren başlayan uygulama kapsamında bu güne kadar 5 bin 500 yüksek yapıya tek su sayacı bağlandı. Apartman yöneticileri ile apartman sakinlerini karşı karşıya getiren olay zaman zaman sözlü tartışmalara, ardından da kavgalara neden oldu. Eskiden olduğu gibi bireysel su sayacı uygulamasına geçilmesini talep eden vatandaşların şikayetleri ses getirdi.

KOCAOĞLU İSTEDİ
Başkan Kocaoğlu'nun talimatı ile yaklaşık 50 bin aboneyi ilgilendiren düzenleme için düğmeye basıldı. Tekrar tek sayaç uygulamasına dönülmesini öngören uygulama için son rötuşlar yapıldı. Önceki gün yapılan İZSU Genel Kurulu Tüketiciyi Koruma ve Hukuk komisyonlarının hazırladığı rapor doğrultusunda önergeyi oy birliği ile kabul etti. Komisyon raporunun kabul edilmesiyle 2 yıldır yürürlükte olan tek sayaç uygulaması da böylece sona ermiş oldu. Genel kurul kararının yürürlüğe girmesinin ardından apartman yönetimleri eski uygulama için karar alacak.

SUYA ZAM YOK
İZSU Genel Müdürlüğü'nün 2014 mali yılı tahmini gelir gider bütçesi 1 milyar 284 milyon olarak oy çokluğu ile kabul edildi. Bütçede daha önce yüzde 5 olarak öngörülen içme suyu zammı geri çekildi ve 2014'te suya 0 zam öngörüldü. Bütçenin yüzde 43'lük bölümü yatırımlara ayrıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Tek sayaç" tarih oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN