Becerikli cihaz

Novega Bilgi Sistemleri ve Teknoloji A.Ş, yüzde 100 kendi tasarımı olan, yazılımı ve teknolojisini Türk mühendislerinin geliştirdiği, banka ATM'leri gibi otomatik ödeme yapılabilen bir cihaz üretti

Giriş Tarihi: 24.11.2013
İzmir'de kurulan Novega Bilgi Sistemleri ve Teknoloji A.Ş., yüzde 100 kendi tasarımı, yazılımı ve teknolojisi bizzat Türk mühendislere ait olan, banka ATM'leri gibi otomatik ödeme yapılabilen bir cihaz üretti. Cihaz ilk olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir'deki Kentkart'ta benzer toplu ulaşım kartları uygulaması için satın alındı. Indoor Cash Station olarak geçen ödeme sistemleri cihazı, dokunmatik ekranlı. İnsansız olarak çalışan cihaz, manyetik toplu ulaşım kartlarını satabildiği gibi, kredi kartı ve nakit olarak toplu ulaşım kartlarını doldurabiliyor. Aynı zamanda bozuk para da kabul eden cihaz, bozuk para üstü bile verebiliyor. Darbeye dayanıklı, kameralı cihazın Bursa'dakine benzer bir modeli de Manisa Belediyesi için üretildi. Manisa Belediyesi için üretilen cihaz, belediyenin su, vergi gibi tahsilatlarında kullanılabilecek özellilere sahip. Özellile Avrupa'da çok yaygın olarak kullanılan ancak bugüne kadar Türkiye'de üretilemeyen cihaz, ilk kez İzmirli firma tarafından üretildi. Ar-Ge çalışmaları sonucunda üretilen ve dünya standartlarında donanımlar içeren sistem ile resmi kurumların ve özel işletmelerin müşteri ve vatandaşlarına fatura ödeme, kart dolum ve benzeri işlemlerinde nakit veya kredi kartı opsiyonu ile insansız, 7 gün 24 saat hizmet sunmasını sağlıyor. Yüzde 100 yerli tasarım ve üretim olan ödeme cihazları güvenli, kontrol edilebilir, raporlanabilir şekilde çalışıyor. Novega ayrıca, 2014 yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü bünyesindeki teknokentte Ar-Ge çalışmalarına başlamayı planlıyor. İşletme fakültesi mezunu Galip Akgün ve Endüstri Mühendisi Feza Aksoy'un ortaklığındaki Novega şirketi, bilgi teknolojileri sektöründe önemli adımlar atıyor. Günümüzde 26 kişinin çalıştığı Novega, özellikle SGK, PTT, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi gibi birçok kurum ve kuruluşa yönelik özel hizmet cihazları üretiyor. Firma, 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 200 büyüdü. 2014 yılında 50 personele ulaşmayı hedefleyen şirket, önümüzdeki yıl da yüzde 100'den fazla büyümeyi hedefliyor. Galip Akgün ile Feza Aksoy'un 2013 yılında güçlerini birleştirmeleri sonrasında atılım yapan şirket porföyünü, sıramatik ve çağrı otomasyon sistemleri ile beraber otomatik ödeme sistemleri, outdoor info kiosklar üzerine yoğunlaştırdı. Novega, Ar-Ge, model tasarım, yazılım geliştirme ve üretim ile beraber satış ve servis organizasyonu ile sektöründe lider üreticilerden biri olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Dört çeşit kart satıyor
Bileşim Makine Elektronik Şirketi'nin bankalarda, hastanelerde ve ödeme noktalarında kullanılan sıramatikleri ürettiğini belirten Akgün, Novega'nın ise turizm ve tanıtım amaçlı kullanılan kiosklar, banka ATM'leri gibi ödeme cihazları ürettiğini kaydetti. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir'deki Kentkart muadili olan toplu ulaşım kartının dolum ve kartı satan bir cihaz ürettiklerini ifade eden Akgün, "Bu cihaz 4 çeşit kartı hem satıyor, hem dolduruyor. Nakit, bozuk ve kredi kartı ile birlikte bu işlemleri yapabiliyor. Tasarımı, yazılımı ve teknolojisi yüzde 100 bize ait. İlk etapta 5 adet kurulan cihazımızdan günde 1000 civarında kişi faydalanıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi cihazların yaygınlaştırılmasını istiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Becerikli cihaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN