Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgür KAYNAR: Süper Bakan, süper Başkan

Giriş Tarihi: 24.11.2013
AK Parti, İzmir'de aradığı ışığı bu kez gördü. Başbakan Erdoğan'ın 2011 seçimlerindeki Binali Yıldırım kozu, meyvesini vereceğe benziyor.
Hatırlayın, Başbakan'ın 2 yıl önce sürpriz bir hamleyle Yıldırım kartını oynaması, tabloyu bir anda değiştirmişti.
İzmir'de CHP'yle AK Parti arasındaki oy farkının yüzde 6'lı hanelere kadar gerilemesinin ardında Yıldırım rüzgarı olduğunu bilmeyen yok. Bu zamana kadar CHP'ye oy verenlerin bile "keşke İzmir'e başkan" olsa dediği bir isim sayın Bakan.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı gibi Türkiye'nin en stratejik koltuklarından birinde tam 11 yıldır oturuyor.
Kendisinden önceki bakanların o koltukta ortalama 8 ay kalabildiğini düşünürseniz, Yıldırım farkı daha iyi anlaşılır. Ne sorarsanız yanıtı hazır, soyadındaki gibi Yıldırım servis...
Mesela, "Hakkari" diyorsunuz. Kaç internet abonesi olduğundan başlıyor, yollarındaki son durumla, köprüleriyle devam ediyor, sokakta gördüğü çocukların mail adresleriyle de noktayı koyuyor.
Türkiye'nin geniş bant internet erişiminden cep telefonu kullanım alışkanlıklarına, yıllara göre günlük hava yolu yolcu sayısından demiryollarındaki son duruma, uzaydaki uydulardan çağrı merkezlerinde kaç kişi çalıştığına...
Bandırma- Bursa- Ayazma- Osmaneli Hızlı Tren Projesi'ndeki viyadük ve tünellerin teker teker uzunluklarından İzmir-İstanbul Otoyolu'nun karış karış güzergahına...
Marmaray'ın teknik detaylarından dijital arşivlemede ne durumda olduğumuza kadar yok yok...
İzmir'i zaten avucunun içi gibi biliyor.
Zannedersiniz ki doğma büyüme buralı, ara sokaklardaki sorunları bile bir çırpıda sıralıyor. İzmir için hazırlanan 35 projeyi, üstelik son dakika gelişmeleriyle bıkıp usanmadan anlatabiliyor. Bunları duyunca size de haliyle "Pes" demek kalıyor.
Bu kadar kısa sürede, bu kadar soruya ancak 'google' yanıt verebilir. Çalışkanlık, hizmet aşkı ve istikrar birleşince, ortaya işte böyle şaşırtan başarı çıkıyor.
Binali Yıldırım'ın seçim meydanında en çok güvendiği isimlerden, AK Parti İzmir Gençlik Kolları Başkanlığı'ndan Meclis'e uzanan örnek bir başarına öyküsüne sahip milletvekili Hamza Dağ'la biraz sohbet ettik. Sır vermedi ve bazı sinyaller verdi. Dağ'ın şimdilik detayları saklı kalmak kaydıyla paylaştığı kamuoyu araştırmalarına göre AK Parti şu an İzmir genelinde hiç olmadığı kadar iyi durumda.
Halkın nezdinde CHP'li belediyelerin kredisinin tükendiğini düşünen Dağ, şunları söylüyor: "İzmirli artık siyaset değil, hizmet yarışı istiyor. Bunun da adresinin AK Parti olduğunu biliyor. Çünkü İzmirli seçmen, yaşadığı Türkiye'nin 3'üncü büyük kentine bakıyor, bir de diğer büyükşehirlere. Giderek açılan hizmet farkının İzmir'e neler kaybettirdiği artık gizlenecek, üzeri örtülecek türden değil. Mızrak çuvala sığmıyor. Göreceksiniz geçmiş üzerinden seçim hesapları yapanların tahminleri bu kez fena şaşacak.
İzmir'i makus talihinden kurtaracak günlere az kaldı, biraz daha sabır..."
AK Partili Hamza Dağ, partisinin Binali Yıldırım gibi adı süper bakana çıkmış bir isimle İzmir'de neleri değiştirebileceğinin sinyallerini işte böyle veriyor.
Hepsinin özeti ise şu: Süper Bakan, İzmir'e süper Başkan olur...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür KAYNAR: Süper Bakan, süper Başkan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN