Türkiye'nin en büyük yağ tesisi Orkide'den

Orkide, Türkiye'nin ilk ve en büyük yağ tesisi Tekirdağ fabrikasında ham maddeyi üreticiden alıp işleyerek rafine edecek, ihtiyacı olan enerjiyi de kendisi üretecek

Giriş Tarihi: 25.11.2013
Küçükbay Grup şirketlerinden Reka Bitkisel Yağlar San ve Ticaret A.Ş. tarafından 100 bin metrakaresi kapalı olmak üzere 150 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan Orkide'nin Tekirdağ fabrikası, günlük bin 500 ton çekirdek kırma ve 850 ton ham yağ işleme kapasitesine sahip olacak. Bölgedeki üreticiden sadece ayçiçeği değil, buğday, kanola ve çeltik alımı da yapacak olan yeni tesis, yöredeki çiftçiler için de önemli bir seçenek oluşturacak. Türkiye'de malı üreticiden alıp, işleyerek rafine eden ilk entegre tesisini kuruyor olmanın gururunu yaşadıklarını belirten Küçükbay A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, "Üreticiden alınan ürünü, son teknolojiye sahip sistemlerle kırıp yağ elde edeceğiz. Ayçiçeğinden çıkan yüzde 40-45 oranındaki yağdan geriye kalan küspe ile fabrikanın ihtiyacı olan enerjiyi elde edecek büyük ve güçlü bir altyapı kuruldu. Lüleburgaz'da 40 dönümlük bir alanda toplama ve depolama tesisi de hazır bulunuyor. Ülkemiz için yağ sektöründe çığır açacak bir oluşum. Yağ üretiminde dünyanın önde gelen ülkeleri ile rekabet şansımız artacak" dedi.

RUSYA İLE YARIŞACAK

Ahmet Küçükbay, 70 milyon dolarlık bir yatırımla Avrupa'nın en modern ve en ileri teknolojisine sahip tesislerinden biri olma özelliğini taşıyan Tekirdağ'daki fabrikanın, dünyanın yağ devi olarak görülen Ukrayna ve Rusya'daki fabrikalarla yarışır düzeyde olduğunu kaydetti. Çekirdek kırma ve deneme üretimi yapılan, 2014'te tam kapasite çalışmaya başlayacak olan tesis, Orkide'nin yağ üretiminde ve ihracatında önemli artış kaydetmesini sağlayacak olmanın yanı sıra ülkemizin dünya pazarlarında yağ sektöründe daha çok adının geçmesinde önemli rol oynayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin en büyük yağ tesisi Orkide'den
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN