Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Izmir, sular altında

Giriş Tarihi: 26.11.2013

İzmir'i ve Ege'yi teslim alan şiddetli yağış yaşamı felç etti. Altyapı yetersizliği nedeniyle sokaklarda araçlar ilerleyemedi. Yolda kalan vatandaşlar, belediye yönetimini suçladı

İzmir'i ve Ege Bölgesi'ni dün gece saatlerinde teslim alan şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiledi. Birçok ev ve iş yerini su bastı. Sabah saatlerinde şiddetini giderek arttıran sağanak yağış nedeniyle İzmirliler işlerine gidemedi. Ara sokaklarda bile uzun araç konvoyları oluştu. Konak ve Karşıyaka'yı birbirine bağlayan Altınyol'da trafik durma noktasına geldi. Altındağ Kemalpaşa Caddesi üzerinde ilerleyen araçlar da belediyenin yağmur suyu kanalı döşemek için açtığı çukura saplanarak kaldı. Ayrıca Yenişehir İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı Acele Kurtarma Sağlık Merkezi'ni su bastı. 110 numaralı telefon uzun süre hizmet veremedi. Aksaklıklar analog iletişimle açılmaya çalışıldı. İtfaiyeciler bot yardımıyla merkez içinde bir yerden bir yere gidebildi. Bazı belediye otobüslerinin içi bile su ile doldu. Vatandaşlar otobüsün içinde ıslanmaktan kurtulamadı.

"AYNI TAS AYNI HAMAM"
Karşıyaka'da çok sayıda esnafın dükkanını su bastı. Vatandaş, belediyenin yetersiz kalması nedeniyle yaşadıkları duruma tepki gösterdi. Sel suları nedeniyle su altında kalan Bostanlı'da ise kanalizasyondan kaçan fareler boğulmamak için apartmanların saçak altlarına sığındı. Hemen hemen her şiddetli yağışta aynı manzarayla karşılaştıklarını çevre sakinleri, "Biz yağmur yağıyor diye mağdur olmak zorunda mıyız? Her yağmurdan sonra acaba dükkanımı su bastı mı? Kara kara düşünmeye mecbur muyum?" diye tepki gösterdi. Altındağ Kemalpaşa Caddesi numara 109/B önündeki çukura bir minibüs ve bir otomobil saplandı. Belediye görevlileri tarafından bir süre önce yağmur suyu kanalı inşaatı için kazılıp mıcır ve kum ile kapatılan çukurun içi yağışın şiddetiyle boşaldı. Yağmuru sürüklediği kumun yerine çukurun içi su ile kaplandı. Yolda ilerleyen bir minibüs ve otomobil çukura saplanıp kaldı. Gediz-Göksü- Işıkkent hattında çalışan 35 M 8874 plakalı minibüsün şoförü İbrahim Demirtaş (25), "Saat 09.00'da çukura saplandı. 2 saattir buradayım. İnsan bir uyarı levhası koyar. İçi su dolu olduğu için çukurun bu kadar derin olduğunu tahmin edemedim. Ben bu dolmuşa aylık 6 bin 500 lira kira veriyorum. 2 saattir çalışamıyorum. Yolcularımızı zar zor araçtan indirdik. Eğer aracın hasarı çok fazla ise İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne dava açacağım. Bu ne rezilliktir. Şehrin en işlek caddelerinden birinde çukura saplanıp kaldım" diye konuştu. Yağmurun şiddeti ve alt yapı yetersizliği nedeniyle dükkanını sel basan esnaf Mehmet Can Özdemir, "Burası İzmir'in göbeği, Türkiye'nin üçüncü büyük kenti. Böyle belediyecilik mi olur? Biz şimdi bu suyla ne yapacağız zararımız ne olacak. Belediyeye kaç sefer aradık, sıradasınız diyor, geçiştiriyorlar. Her yağmur böyle" dedi. Şiddetli yağıştan nasibini alan başka bir dükkan ise Karşıyaka'nın ünlü kebapçılarından bir tanesi oldu. Kebapçının çalışanlarından Hasan Ünalan, "Daha kış başlamadan su basmaya başladı. Belediyeyi aradık, gelin yardım edin dedik. 'Sıradasınız' dediler. Bütün esnafa aynı şeyleri söylüyorlar" diye dert yandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü'nün Pasaport'ta kurduğu Meteorolojik ve Akım İstasyonu, bu sabah 06.00 ile 10.30 saatleri arasında deniz suyunun 75 santimetre yükseldiğini belirledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Izmir, sular altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN