Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konak Belediyesi, can dostlara kol kanat geriyor

Giriş Tarihi: 27.11.2013 16:25

Mama aracı günde 3 bin kedi ve köpeğe yiyecek ulaştırıyor.

Konak Belediyesi'nin uygulamaya koyduğu 'Mama Aracı' tam gaz işe koyuldu. Barınaklarda yaşayan köpek ve kedilere yiyecek taşıyarak karınlarını doyuran Mama Aracı günde 3 bin sevimli dosta yemek ulaştırıyor.

'Hayvanları koruyalım, onları doyuralım' projesi kapsamında her gün yollara düşen Konak Belediyesi Mama Aracı, önce projeye destek veren on beş kurumsal firmadan yemek artıklarını alıyor, daha sonra yiyecekleri İzmir'de bulunan hayvan barınaklarına ulaştırıyor. İzmir'de bulunan çeşitli restoran, otel, Kafe ve yemekhaneye sahip kurumlardan alınan artık yiyecekler, ayrıştırılmış olarak teslim ediliyor.

Sevimli dostlara ulaşan yiyeceklerin içerisinde kürdan, peçete, cam kırıkları, plastik ve metal parçalar gibi onlara zarar verecek herhangi bir madde bulunmuyor. Barınaklarda ilgi ve sevgi bekleyen sahipsiz hayvanlar Konak Belediyesi Mama aracını kuyruklarını sallayarak sevinç gösterileriyle karşılıyor. Görevlilerin getirdikleri mamayı sabırla bekleyen sevimli dostlar, kendilerine getirilen yiyecekleri ise insanlara ders çıkaracak şekilde kavga etmeden, birbirlerinin üzerine atlamadan, paylaşarak tüketiyorlar.

UYGULAMA TÜRKİYE'DE BİR İLK
Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen proje ile ayda on ton yiyecek İzmir sınırlarındaki barınaklarda kalan sahipsiz hayvanlara ulaştırılıyor. Yiyeceklerin tamamı güvenilir firmalardan, temiz ve ayrıştırılmış şekilde temin ediliyor. Projenin bir örneğinin Almanya'da olduğunu Türkiye'de ise ilk kez gerçekleştirildiğini belirten Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Mama Aracının aynı zamanda bir sevgi aracı olduğunu belirtti. Başkan Tartan, bugüne dek Hayvan Bakım Merkezi, Mama durakları, kedi oyun alanları, dışkı torbası kampanyası gibi birçok hizmetle sevimli dostları her zaman koruduklarını ifade ederek şunları söyledi:

'Nasıl yoksul, engelli insanlarımıza sahip çıkıyorsak, gönül dostlarımız sokak hayvanlarına da sahip çıkıyoruz. Mama araçlarımızla otel, restoran ve lokantalardan topladığımız gıdaları, barınaklardaki can dostlarımızın beslenmesi için ulaştırıyoruz. İşe Konak Belediyesi'nin kendi yemekhanesinden başladık. Çalışma arkadaşlarımız zaten öğle yemeklerinden artan yiyecekleri ayırıp iş çıkışında evlerine giderken sevimli dostlarımıza götürüyordu. Bu özveriyi projelendirerek daha düzenli ve sağlıklı bir hale getirdik. Kısa sürede 15 kurum projeye destek vererek can dostlarımıza sevgi elini uzattı. Biz onlara 'Can Dostumun Dostu İşyeri' diyoruz. Her geçen gün sayıları artıyor ve daha çok can dostun karnı doyuyor.'

CAN DOSTLARA DESTEK OLALIM

Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan kapılarının can dostlara destek olmak isteyen herkese açık olduğunu belirterek yemek vermek isteyen kurumların ya da mama yardımı almak isteyen barınakların 444 35 66 numaralı Konak Belediyesi Çözüm Hattı'ndan bilgi alabileceklerinin altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konak Belediyesi, can dostlara kol kanat geriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN