Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldırım moral verdi

Giriş Tarihi: 28.11.2013

İzmir'in ikinci turda 36 oyla elendiği oylamadan sonra açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "İzmir kaybetmedi. İzmir kazandı. Biz yine bir takım olarak, İzmir ruhu olarak, Türkiye ruhu olarak çalışmaya devam edeceğiz" dedi

Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar- Herkes İçin Sağlık temasıyla EXPO 2015'ten sonra EXPO 2020'ye de aday olan İzmir, dün Paris'te yapılan oylamada sandıktan çıkamadı. 165 ülkenin oy kullandığı oylamada Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai, Rusya'nın Ekaterinburg ve Brezilya'nın Sao Paulo kentleri ile yarışan İzmir, ikinci turda yarışa veda etti. 2008'te yapılan EXPO 2015 oylamasında İtalya'nın Milano kentine yenilen İzmir, EXPO yarışını ikinci kez kaybetmiş oldu. Turlu ve elemeli seçimde ilk turu 33 ülkenin oyunu alarak üçüncü sırada geçen Türkiye, ikinci turda 36 oy alarak elendi. Üçüncü ve final turuna Dubai ile Ekaterinburg kaldı. 'Birleşen Düşünceler-Geleceği Yaratmak' ana temasıyla EXPO'da aday olan ve favori gösterilen Dubai, EXPO 2020'yi düzenleyecek ülke oldu. Dubai, daha seçime geçilmeden hem Paris'te hem Birleşik Arap Emirlikleri'nde kutlama programı hazırladı.

GÜVENİLİRLİK SORGULANMALI
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, EXPO oylaması sonrası Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile beraber yaptığı açıklamada, "Kaybettik ama kazandık. İzmir ruhu, Türkiye ruhu olarak çalışmaya devam edeceğiz" dedi. Oylama sürecinde yaşananlardan dolayı Dubai ile Uluslararası Sergiler Bürosu'nu eleştiren Yıldırım şöyle konuştu: "Öyle anlaşılıyor ki oylama bir kez daha bir gerçeği ortaya koydu. Bu tür organizasyonların güvenilirliği bundan sonra biraz daha sorgulanacak. Aslında kaybeden İzmir değil, kaybeden Türkiye değil. Hiçbir etik değeri dikkate almadan her türlü işi yapmaya çalışan ve bununla sonuç alma gayretinde olan bazı adaylar. Doğrusu bence bundan sonra yapılacak olan, bu organizasyonların seçim sistemleri ve usul esaslarının çok daha sağlam ilkelere, evrensel kurallara bağlanmasıdır. Bu vesileyle milletimiz ve İzmirliler şunu iyi bilsin. Bizim bakımımızdan değişen hiçbir şey yok. İzmir kaybetmedi. İzmir kazandı. Şu anlamda kazandı diyorum. Bizi gerek ülkemizin gerek İzmir'in hak ettiği her türlü hizmeti, her türlü gelişmeyi sağlamak yönünde yine bir takım olarak, İzmir ruhu olarak Türkiye ruhu olarak çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

"YATIRIMLAR SÜRECEK"
Yıldırım, "Bizim temamız hala geçerli. Herkes için sağlık diyoruz. Sağlık olsun. Dünyanın sonu değil, asıl yarış şimdi başlıyor" diyen Yıldırım, şunları söyledi: "Hiçbir zaman yapılan hizmetler gerek yerel gerek genel düzeyde EXPO'ya endeksli olmadı. EXPO'ya göre düşünülmez. Bunlar gelip geçicidir. Hizmetler projeler kalıcıdır. Çünkü bunlar insanımız, ülkemiz için yapılıyor. İnsanımızın refahını daha üst düzeye çıkarmak için yapılıyor. Onun için bir sıkıntı olmaz" diye konuştu. Bu süreçte herkesin çok büyük gayret gösterdiğini belirten Yıldırım, "En üst düzeyde Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlar Kurulu, Turizm Bakanımız, Sağlık Bakanımız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız, Valimiz, İzmir'in iş alemi, sivil toplum örgütleri herkes bu organizasyonu İzmir'e getirmek için büyük gayret gösterdiler. Dış misyonlarımız, büyükelçilerimiz, Dışişleri Bakanlığımız. Üyelerin aşağı yukarı yüzde 90'ı ziyaret edildi. Görüşmeler yapıldı. Biz müsterihiz. Rahatız. Çünkü yapılması gereken, meşruiyet içinde yapılması gereken herşeyi yaptık" dedi. Oylama öncesi salonda sıkı önlemler alındı. EXPO 2015 oylamasında delegelerin etki altına alındığı gerekçesiyle Türkiye'nin talebi doğrultusunda elektronik oylama yerine sandıklar kuruldu. Delegele oylamanın yapılacağı salona ülkelerinin baş harflerinin yazılı olduğu 4 ayrı kapıdan tek tek kontrolden geçerek girdi. Delege olmayanlar, basın ve kameralar salondan çıkarıldı. Delegeler kapalı kapılar ardında kendilerine ayrılan kabinlere giderek oy kullandı. Ülkeler 15'erli gruplar halinde oylarını kullandı. Oylama sırasında Dubaililer, tuvalete gitmek için salondan çıkan delegelerin bile peşine düştü. Bunun üzerine devreye giren EXPO Yürütme Komitesi Üyesi Mustafa Özkara, ülke delege liderlerinin İzmir'e ayrılan salondan çıkmalarını istedi. Bunun üzerine İzmirli delege liderleri salondan tuvalete gitmek için çıkan delegeleri, tıpkı Dubaililer gibi yakın takibe aldı.

DUBAİ'Yİ TERCİH ETİLER
Yaklaşık yarım saat gecikme ile Türkiye saati ile 16.10'da başlayan oylamada ilk tur 50 dakika sürdü. 163 ülkenin oy kullandığı İlk turda Dubai 77, Ekaterinburg 39 oy alırken, İzmir 33'te kaldı. 13 oy alan Sao Paulo ilk turda elendi. Bu sonuç İzmir ekibinde moralleri bozdu. İkinci turu geçip finale kalmak için Ekaterinburg ile İzmir arasında elenen Sao Paulo'nun oylarını almak için çetin bir mücadele yaşandı. Ancak Latin Amerika ülkelerinin ikinci turda tercihi Dubai oldu. Dubai 87, Ekaterinburg 41 oy aldı. İzmir ise 36 oy alarak ikinci turda EXPO'ya veda etti. Dubai'nin oy oranı Ekaterinburg ile İzmir'in toplamını geçti. Üçüncü ve son turda ise Dubai 116 oy alırken organizasyonu yapmaya hak kazandı. Ekaterinburg ise 47 oyda kaldı.

İzmir neler kazanacaktı?
İzmir'e en az 20 milyon ziyaretçi gelecek. Bu sayı 40 milyona kadar çıkabilecekti.
İnciraltı sağlık ve turizm bölgesi olarak Türkiye'ye kazandırılacaktı.
Başta sağlık ve turizm yatırımları olmak üzere kente yeni yatırımlar gelecekti.
Kentin 2020 yılına kadar alacağı yatırımın tutarı en az 20 milyar dolar olacaktı.
İzmir, sağlık hizmetlerinde bir merkez olacak. İzmir'in dünyaca bilinen bir marka kent olma süreci hızlanacaktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldırım moral verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN