Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'de selin faturası büyük

Pazartesi günü yaşanan ve hayatı felç eden yağışlarda milyonlarca liralık zarar olduğu, kesin hasar tespit çalışmalarının sürdüğü belirtildi

Giriş Tarihi: 28.11.2013
Şiddetli yağmur nedeniyle su basan ev ve işlerlerindeki su tahliye işlemleri tamamlanırken adeta çamur deryasına dönen sokaklar da belediye ekipleri tarafından temizlendi. Selin yarattığı olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve kentte hayatı normale döndürmek amacıyla Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU Genel Müdürlüğü, İtfaiye Daire Başkanlığı, Fen İşleri ve İZBETON'a bağlı ekipler, su baskınlarının yaşandığı noktalara kısa sürede müdahale edip mağdur olan vatandaşlara yardım etti. Çalışmalar 670 personel, 192 araç, 92 motopomp, 42 iş makinesi, 18 kamyon, 19 iş makinesi, 5 vinç, 4 adet vinçli kamyon, 29 kanal aracı ve 24 çekiciyle kentin kritik noktalarında gün boyunca devam etti. İzmir'de pazar gecesi gece başlayan ve aralıksız yağan yağmurdan en çok 19 Mayıs Mahallesi etkilendi. Altyapının yetersiz olduğunu bir kez daha gördüklerini belirten vatandaşlar, "Her yağmur yağdığında tedirgin oluyoruz. Umarım Büyükşehir bu olanlardan bir ders alır. Türkiye'nin en büyük 3. kentine bu görüntüler hiç yakışmıyor" dedi. Vatandaşların zararlarının karşılanması amacıyla hasar tespit çalışmalarına da başlandı. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasının ardından vatandaşların zararlarının Büyükşehir tarafından karşılanacağı belirtildi.

NERELERE MÜDAHALE EDİLDİ
İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı İtfaiye Daire Başkanlığınca, Konak'ta; 2251 ve 2256 sokakta bulunan 40 adet ev, Askerlik Şubesi Başkanlığı, Konak Vergi Dairesi, Liman A kapısı, Basmane ve Çınarlı bölgelerinde 40 ev ve işyeri, Yunuslar Alt Geçidi, Basmane Metro İstasyonu, Seferihisar'da; Sığacık İlköğretim Okulu, Meteoroloji Binası, Dokuz Eylül Caddesi, 6 işyeri, Buca'da; 15 adet ev ve işyeri, Karabağlar'da; Hatay Bölgesi'nde 20 adet ev ve işyeri olmak üzere toplam 128 adrese müdahale edildi. Buralardaki su çekme işlemleri yine itfaiye ekipleri tarafından gerçekleştirildi. Büyükşehir, su baskını nedeniyle evleri oturulamayacak durumda olan vatandaşlara da yardım elini uzattı. Bu kapsamda Yeşildere; 2251 ve 2256 sokaklarda bulunan vatandaşlardan 10 aile huzurevine yerleştirildi. Yine aynı bölgede yolların ve evlerin yıkama çalışmasına dün de devam edildi. Yine belediye ekipleri tarafından vatandaşlara sıcak çorba, sandviç, ayran, süt ikramı yapıldı.

KIZILAY DEVREDE
Su basan cadde ve sokaklarda durum böyle iken Büyükşehir, kendi yaralarını da sarmayı ihmal etmedi. İtfaiye Daire Başkanlığı'nın Yenişehir'deki merkez binasında yaşanan sel baskını sonrası sulara gömülen 14 itfaiye aracı Büyükşehir Fen İşleri Daire Başkanlığı'nın tamir bakım atölyelerine çekildi. Şiddetli yağışlar nedeniyle başta İzmir olmak üzere tüm eğe bölgesinde yaşanan su baskınları sonrası Kızılay da harekete geçti. İzmir'de aşırı yağış nedeniyle meydana gelen su baskınları sonrasında İzmir Valiliği ve İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile görüşmelerde bulunan Türk Kızılay'ı, yapılan ihtiyaç tespiti çalışmaları sonucu uzman ekipleriyle ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım ulaştırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de selin faturası büyük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN