Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vaat çok icraat yok

Başkan Kocaoğlu'nun 2009 yılı seçim bildirgesinde yer alan katı atık bertaraf tesisi, tramvay hatları, Yeni Fuar Alanı, kongre merkezi, opera binası, Akdeniz Tema Parkı gibi projeler yalnızca kağıt üzerinde kaldı

Giriş Tarihi: 29.11.2013
2014 yılı Mart ayında yapılacak yerel seçimlere kısa bir süre kala yaklaşık 4.5 yıldır yönetimde olan belediyelerin geride kalan süreçte yaptıkları ve yapamadıkları hizmetler yavaş yavaş netleşmeye başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 2009 yerel seçimleri öncesi seçim bildirgesinde yer alan en önemli vaatlerden birisi olan katı atık bertaraf tesisi, metro hatlarının kent genelinde yaygınlaştırılması, tramvay hatları, yeni fuar alanı, kongre merkezi, opera binası, Akdeniz Tema Parkı gibi önemli projeler maalesef seçim bildirgesinde yer almaktan öteye gidemedi. Kent genelinde trafik sıkışıklığı hat safhaya ulaşmasına rağmen 2005 yılında temeli atılan Üçyol - Üçkuyular Metrosu'nun halen hizmete girmemiş olması İzmirliler'i bezdirdi. Başkan Aziz Kocaoğlu'nun seçim bildirgesinde yer alan en önemli başlıklardan birini kent içi toplu ulaşım oluşturdu. Temeli 2005 yılında atılan Üçyol - Üçkuyular Metrosu'nda aradan geçen 9 yıllık süreçte sadece iki istasyon hizmete açılırken geriye kalan 3 istasyonda ise çalışmaların halen daha devam ediyor olması, halkın tepkisine neden oldu. Bildirgede yer alan ve birkaç yıl içinde hayata geçirilmesi öngörülen Üçkuyular - Narlıdere, Üçyol - Buca, Halkapınar - Otogar hatları sadece proje aşamasında kaldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin TCDD ile ortaklaşa hayata geçirdiği 80 kilometrelik İZBAN Hattı'nın Torbalı Tepeköy'e uzatılmasına ilişkin projede ise sona gelindi.

TRAMVAY BEKLEMEDE
Şehir içinde trafiği kilitleyen en önemli unsur olarak görülen belediye otobüslerinin kent merkezinden çekilmesini öngören tramvay projeleri de gerçekleşmeyen vaatler arasındaki yerini aldı. Üçkuyular - Halkapınar, Karşıyaka Alaybey - Sasalı Doğal Yaşam Parkı, Narlıdere - Urla, Ozan Abay Caddesi - Bornova Meydanı, Buca ring tramvaylarının yapımına başlanamadı. Aradan geçen süreçte ancak Üçkuyular -Halkapınar hattı ile Alaybey- Mavişehir Tramvay Hatları için DLH, DPT ve Hazine onayları alınıp dış kredi görüşmelerine başlanabildi.

DÖNÜŞÜM İLERLEMEDİ
Başkan Kocaoğlu'nun büyük önem verdiği kentsel dönüşüm projeleri ise öngörülen hızda ilerlemedi. Kadifekale Heyelan Bölgesi'nde yaşayan vatandaşlar Uzundere'de inşa edilen sağlıklı konutlara taşınırken diğer 9 kentsel dönüşüm projesinde kazma bile vurulamadı. Gaziemir'de yapımı öngörülen Yeni Fuar Alanı da inşaatına başlanan ama henüz hayata geçmeyen projeler arasında yer aldı. Düşünce aşamasından yapım aşamasına ancak 7 yılda geçirilebilen yeni fuar alanının en iyimser tahminle 2014 Eylül ayında açılabilecek olması, başta mermer ve gelinlik olmak üzere bir çok sekörde hayal kırıklığı yarattı. Karşıyaka ve Buca'da iki yeni stat yapılmasını öngören proje yerinde saydı.

ESERLER DEPOLARDA
Başkan Kocaoğlu'nun Kadifekale'de kurmayı öngördüğü Anadolu Medeniyetleri ve Arkeoloji Müzesi ile İzmir Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi arasında yaşanan yer tartışmasının kurbanı oldu. Onbinlerce tarihi eser ışık bile görmeyen müze depolarında kalmaya mahkum oldu. Kocaoğlu'nun İzmir'i turizm cenneti yapmak için öngördüğü termal ve sağlık turizmi atılımı ise hayata geçmedi. İzmirliler bir türlü bitmeyen metro inşaatının özellikle Hatay'da hayatı felç ettiğini belirterek bir an önce bitirilmesini istedi. Hatay esnafı uzun süren metro inşaatı nedeniyle bir çok işyeri sahibinin dükkanının kapısına kilit vurmak zorunda kaldığını belirterek; "İnönü Caddesi metro çalışmaları nedeniyle uzun süre kapalı kaldı. Bu süreçte çok sayıda esnaf işyeri kirasını ödeyemediği için dükkanını kapatmak zorunda kaldı" dediler. Her yağmurda cadde ve sokakların sular altında kalmasına isyan eden vatandaşlar; "Avrupa kentleri üstyapı ile uğraşırken biz hala altyapı ile uğraşıyoruz. İzmir dünya kenti diyorlar ama malesef yaşananlar hiç de öyle olmadığını gösteriyor" diye konuştular.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vaat çok icraat yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN