Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zam üstüne zam geliyor

İzmir'de Büyükşehir Belediyesi bir süre önce jeotermale zam yapmıştı. Şimdi de otopark ücreti artırıldı. Yeni yılda da ulaşıma zam yapılması bekleniyor

Giriş Tarihi: 30.11.2013
İzmir'de, Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi ortaklığında kurulan Jeotermal'e geçtiğimiz günlerde yüzde yedi zam yapılmıştı. Daha bu fiyat artışına tepkiler bitmeden, bu kez de otopark ücretlerine yeni yılda yüzde 10 artırılacağı haberi geldi. Zam haberleri jeotermal ve otoparkla sınırlı kalmayacak. ESHOT'un da yeni yıldan itibaren toplu ulaşımda yüzde 10-15 arasında değişen oranlarda fiyat artışına gideceği öğrenildi. Yapılan zamlara tepki gösteren AK Parti Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar, "Otoporklara olan artış, sıkışık olan kent içi trafiğini daha beter hale getirecek. Bu yerel yönetim zamdan başka bir şey bilmiyor" dedi. Pazartesi günü Büyükşehir Meclisi'nde kabul edilen 2014 mali yılı tahmini gelir gider bütçesine göre yeni yılda kent merkezinde işletilen açık ve kapalı otoparklara yüzde 10 oranında zam yapılacak. Yeni tarifeye göre vatandaş, açık ve kapalı otoparklara aracının bekleme süresine göre 50 kuruş ile 1 lira arasında değişen oranlarda fazla para ödeyecek. Yeni yılda yürürlüğe girmesi gereken tarife için son sözü Başkan Kocaoğlu söyleyecek. Kocaoğlu, isterse zamlı tarifeyi daha sonra da yürürlüğe sokabilecek.

SON KARAR KOCAOĞLU'NDA

Yine Büyükşehir Meclisi'nce geçtiğimiz hafta kabul edilen ESHOT Genel Müdürlüğü'nün 2014 mali yılı tahmini gelir gider bütçesine göre, önümüzdeki yıl toplu taşıma araçlarına da yüzde 10 ila 15 arasında değişen oranlarda zam gelecek. Yerel seçimler sonrası yürürlüğe girmesi beklenen zamla ilgili son kararı Başkan Kocaoğlu verecek. Otoparktaki fiyat artışına karşı çıkan AK Parti Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar, zamları eleştirdi, "Büyükşehir yönetimi, otopark fonunda atıl olarak duran 50 milyon lira ile, yeni otoparklar yapmak yerine ücretlerine zam yapmayı uygun buluyor. Bu zamlar zaten sıkışık olan kent içi trafiği daha da kötü hale getirecektir. Bu idare zam yapmaktan başka bir şey bilmiyor" dedi.

"TRAFİK ARTACAK"
İzmir trafiğinin sıkışıklığının başlıca sebepleri arasında toplu ulaşıma yapılan zamlarla yeterli otopark olmayışının yer aldığını belirten Çakar, sözlerini şöyle sürdürdü; "Büyükşehir her yıl yüzde onu azmış gibi göstererek otopark ücretlerine zam yapıyor. Otopark fonunda ise 50 milyon lira gibi bir para atıl durumda duruyor. Fakat hızla açık ve kapalı otopark yapması gereken belediye bu yönde hiçbir faaliyet içinde bulunmuyor. Sadece ve sadece zam yapmayı düşünüyor. Bunun sonucunda da trafik sıkışıklığı her geçen gün zaman artarak devam edecektir. Zam yanlış bir karardır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zam üstüne zam geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN