Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"8 yıllık başkanın mazereti olamaz"

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, geçen pazartesi gecesi yaşanan sel felaketi nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu ağır bir şekilde eleştirdi, "8 yıl görevde olan bir başkanın mazereti olamaz" dedi

Giriş Tarihi: 1.12.2013
İTO'nun EXPO 2020 oylaması nedeniyle ertelenen Kasım ayı meclis toplantısı cuma günü yapıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Sel felaketi sırasında EXPO çalışmaları için Paris'te olduğunu belirterek şöyle dedi: "Deniz 75 santimetre yükselmiş. Altgeçitlerde araçlar mahsur kalmış. İzmirliler saatler boyunca trafikte kalmış. İtfaiye merkezini bile su basmış. Çok sayıda üyemiz önemli zarar görmüş. Tek tesellimiz, can kaybının olmaması. Normalin üzerinde yağış olması ve denizin yükselmesi elbette bu tablonun ortaya çıkmasında en etkili faktör. Ama ne olursa olsun denizin yanıbaşındaki kentimizde böyle bir felaketi yaşanması altyapı eksikliklerimizi bir kez daha gösterdi. Belediye başkanımız ne dedi takip edemedim. Ama 8 yıl süreyle görevde olan bir başkanın bu konuda hiçbir mazereti olmaması gerekir."

"İZMİR İKİNCİ KEZ KAYBETTİ"
Meclisin gizli oturumunda ise İzmir'in EXPO 2020 adaylık süreci ve alınan kötü sonuç değerlendirildi. Toplantının ardından açıklama yapan Demirtaş şunları konuştu: "Gizli toplantıda EXPO 2020 sonuçları değerlendirildi. 1992 yılında EXPO 2000'e talip olma hedefini koyan İTO meclisi, o günden bugüne hiçbir zaman eksilmeyen desteğiyle, EXPO sevdasına katkıda bulundu. Ancak EXPO 2015'i çok az farkla kaybettik. EXPO 2020'de başarılı olmamız gerekiyordu. İkinci defa İzmir kaybetti. Şu aşamada neden, niçin, suçlu kim gibi bir tartışmanın çok doğru olmadığına inanıyoruz. Geriye değil önümüze bakmamız gerektiğini düşünüyoruz. Meclisimiz geleceğe dönük olarak İzmir'de, World EXPO 2023 İzmir düzenlenmesi hedefini koydu. Cumhuriyetin 100. yılında iktisat kongresini düzenleyen, ilk sergiyi, ilk fuarı düzenleyen İzmir'de, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılında bir dünya EXPO'su yapma kararı meclisimizde kabul edildi."

"HEDEF KOYMAMIZ ŞART"
İzmir'in dünya markası bir kent olmayı hak ettiğini belirten Demirtaş, "Bu nedenle de İzmir'in geleceği için, hedef koymamız gerekiyordu. Şu anda İzmir projeleriyle halkının olumlu görüşleriyle bir dünya EXPO'su düzenlemeye hazır. Tüm hazırlıklarımız var. 2020'yi kaybettik diye bu hedeften uzaklaşmamız düşünülmemelidir"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"8 yıllık başkanın mazereti olamaz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN