Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Tatı'ya 6 ay hapis cezası

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, eski Başkan Yardımcısı Tayfun Emre'yi kanunlara aykırı şekilde görevlendirdiği iddiasıyla yargılandığı davada hapis cezasına mahkum oldu, hüküm ertelendi

Giriş Tarihi: 2.12.2013
Yaklaşmakta olan yerel seçimler öncesi mevcut belediye başkanlarının yeniden ilçelerinde aday gösterilip gösterilmeyeceği merak konusu olurken 2009 yılında belediye başkanı seçilen ve 4.5 yıldır bu görevi yürüten Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, eski Başkan Yardımcısı Tayfun Emre'yi kanunlara aykırı şekilde görevlendirdiği iddiasıyla yargılandığı davada hakim karşısına çıktı. Mahkeme Tatı'ya altı ay hapis cezası verirken hükmün ertelenmesine karar verdi. Davadan mahkumiyet kararı çıkması Buca'da şok etkisi yarattı. Tatı'nın partisinden tekrar aday gösterilip gösterilmeyeceği merak konusu oldu. Buca Belediyesi Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Arslan konu ile ilgili şöyle konuştu:

'BELLİ ŞARTLAR VAR'
"Başkan Ercan Tatı'yı bu konuda defalarca uyardık. eski Başkan Yardımcısı Tayfun Emre'nin yasalara uygun olmadığını söyledik. Başkan bu uyarılara kulak asmadı. Hiç kaale alınmadık. Bu nedenle suç duyurusunda bulunduk. İlk mahkeme Eylül ayında yapıldı. Kanunda her şey açık şekilde yazıyor. Belediye başkan yardımcılarının taşıması gereken belli şartlar var. En az 10 yıl memuriyeti olması gerekiyor. Tayfun Emre'nin bir yıllık bile memuruyeti yoktu. Kanuna göre yolda yürüyen herhangi bir kişiyi başkan yardımcısı yapamıyorsunuz. Başkanın suçu sabit görüldü ve mahkeme tarafından hapis cezasına çarptırıldı. Belediyemizde bu şekilde görev yapan bir kişi daha var. Bununla ilgili de uyarıyorum. Son uyarımı da yapacağım. 4 Aralık'a kadar gereği yapılmazsa, yine suç duyurusunda bulunacağım. Buca'nın 5 yılı heba edildi. Olan Buca'ya oldu."

Bucalılar ne diyor?
Ev hanımı Aynur Kocatüfenk:
Koyu bir CHP'li olmama rağmen Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı'dan memnun değilim. Başkanlık yaptığı dönem sürecinde somut bir çalışmasını görmedim. Ercan Tatı tekrar aday gösterilirse oy vermeyeceğim. Oyumu CHP yerine başka bir partiye atacağım. Bugüne kadar Buca'ya hiçbir şey yapmadı.
SGK emeklisi Süleyman Kaya: Buca'da ne doğru düzgün temizlik var, ne de doğru düzgün yollar var. Yollar köstebek yuvasına dönmüş. Belediye yetkilileri bunları hiç görmüyor mu? Ercan Tatı Buca'nın yollarında hiç dolaşmıyor mu? Halkın arasına hiç girmiyor mu? Bu eksiklikleri görüp düzeltmesi gerekiyor. Ama bugüne kadar hiçbir şey yapılmadı. Sandıkta tepkimi göstereceğim.
Ev hanımı Hatice Okumuş: Cemil Şeboy Forbes Caddesi'ni yaptı. Ercan Tatı burayı yenileyip düzelteceğine yıkacağını söylüyormuş. Bence Forbes'i güzelleştirmeye çalışmalı. Buca'ya kazandırılan bir güzelliği yok etmemeli. Buca'daki en büyük sorunlardan biri de trafik. Ne yaya olarak ne de aracımızla Buca'da ilerleyemiyoruz. Özellikle Şirinyer'de sabah ve akşamları trafik ilerlemiyor. Yıllardır süren bu trafik sorununu çözmek için herhangi bir girişimde bulunmuyor. Yağmur yağdığında her yer yine göle döndü. Şirinyer Parkı'nın hali de ortada. Bakımsızlıktan demirleri küflenmiş, içi pislik içinde. Akşamları ailelerimizle gelip burada oturamıyoruz.
Dekorasyoncu Zeynel Özek: Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı'dan memnun değilim. Yıldız Mahallesi'nde yaşıyorum. Sokağımızın mahallemizin durumu ortada. Buca ileriye gideceğine geriye gitti. Ercan Tatı'nın yaptığı güzel bir çalışma hatırlamıyorum.
Tekstilci Esra Akın: Özellikle Buca'daki kazı çalışmalarından bıktım. Sokaklar delik deşik. Her yer köstebek yuvasına döndü. Ne asfalt atılıyor, ne de çukurlar tam anlamıyla kapatılıyor. Yollar düzeltilecek diye bekliyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Tatı'ya 6 ay hapis cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN