Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Para çok otopark yok

Giriş Tarihi: 4.12.2013

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan otopark fonunda biriken 57 milyon lirayla yeni otopark yapılmaması, yapılanların da yetersiz kalması tepkilere neden oluyor

İzmir'de trafiğe çıkan araç sayısındaki hızlı artışa oranla kent merkezindeki otoparkların kapasite olarak yerinde sayması vatandaşları mağdur ediyor. Kent merkezine aracı ile gelen İzmirliler'in gün içinde yaşadığı trafik çilesine bir de otopark çilesi eklendi. Var olan otoparklara yenisinin eklenmemesi, yolların daraltılması araç sürücülerine kent merkezinde kelimenin tam anlamıyla kabus yaşatmaya başladı. Özellikle Çankaya, Alsancak, Konak, Güzelyalı, Karşıyaka Çarşı gibi işyerlerinin yoğun olduğu yerlerde belli bir saatten sonra araç parkedecek yer bulmak imkansız hale gelirken Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan otopark fonunda biriken 57 milyon lirayla yeni otopark yapılmaması, yapılanların da yetersiz kalması tepkilere neden oluyor. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin AK Partili Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar da, yaşanan otopark sıkıntısından Büyükşehir Belediyesi'ni sorumlu tutu. İzmirliler'den 2004- 2012 yılları arasında otopark bedeli olarak alınan paranın toplamının 70 milyon lirayı bulduğuna dikkat çeken Çakar şöyle konuştu: "Bu paranın bankada tutulması sonucu oluşan faiz miktarı 14 milyon lira kadardır. Otopark hesabında toplanan bu paradan otopark yapımı için harcanan miktar 13,5 milyon liradır. Otopark hesabında halen 56 milyon lira atıl bekletilmektedir. Buradan da açıkça görüldüğü gibi kasada para vardır. Ama otopark yapımı için kullanılan miktar, kasada toplanan paranın faizi kadar bile değildir. Bunun sebebi idarecilerimizin beceriksizliği ve vurdum duymazlığıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2006 yılında yaptığı stratejik planda 2009 yılı sonuna kadar yapmayı planladığı 9 adet otoparktan şimdiye kadar sadece 2'si yapılmıştır. Kendi yaptığı yatırım programını bile yerine getirmekten aciz bir idarenin İzmir'in sorunlarını çözmekten ne kadar uzak olduğu açıkça görülmektedir." İzmir'de trafik sıkışıklığının her geçen gün artan bir sorun olarak devam ettiğine dikkat çeken Çakar, "Gelecekte de bu sorunun artarak devam edeceğinin görülmesi İzmirliler'i endişelendiriyor.Trafik sorununun çözülmesi için gerekli olan, yeni ulaşım arterlerinin açılması, var olan cadde ve sokakların araçlar ve yayalar tarafından sağlıklı kullanılabilmesi için bakımlarının yapılması gerekiyor"dedi.

YÖNETİCİLER ÇÖZEMİYOR
Trafik sıkışıklığını gidermek, araçların kaldırımlara park etmesini önlemek için yapılacak yatırımların başında yeni otoparkların geldiğini belirten Çakar, "Kentin ihtiyacı olan otoparklar hızla yapılmalı ve kullanıma açılmalıdır. Ancak şehrimizin yerel yöneticileri bu konularda yapılması gerekenleri yerine getirmekten uzaktır. Otopark yapılması için vatandaşlarımızdan yıllardır toplanan paralar, otopark yapmak yerine bankada faizde tutulmaktadır. Bu nasıl bir anlayıştır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Para çok otopark yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN