Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Abdullah'ın dramı

2 yaşında çocuk felci ile başlayan ve 1.5 yıl önce de beyin felci geçiren Ak, hayata tutunmak için iş ve akülü sandalye istiyor

Giriş Tarihi: 5.12.2013
İzmir'in Karabağlar ilçesinde yaşayan 42 yaşındaki grafiker Abdullah Ak'ın kötü kaderi yakasını bir türlü bırakmadı. 2 yaşındayken çocuk felci geçiren ve bir bacağı diğerine oranla daha zayıf kalan Ak, buna rağmen yılmadı, hayata sımsıkı bağlandı. Kendisini bilgisayar alanında geliştiren ve grafikerlik mesleğini seçen Ak, bundan 7 yıl önce yüksek tansiyondan annesini kaybetti.

MAAŞI BİLE YOK
Annesinin ölümüyle yıkılan Ak, 1.5 yıl önce de beyin felci geçirdi. Rahatsızlığının ardından çalışamaz ve yürüyemez duruma gelen Ak'a babası da sahip çıkmadı. Talihsiz adam teyzesinin kızı Nimet Karabay'ın evinde yaşamaya başladı. Yüzde 85 engelli olmasına rağmen kendisine engelli maaşı bağlanmadığını anlatan Ak, "Bilgisayardan iyi anlıyorum. Grafikerim. Kendime uygun bir iş bulunursa çalışmak istiyorum. Ekonomik olarak zor durumdayım. Akülü arabam da olursa özgürce çıkıp gezeceğim. Olanaksızlık yüzünden 1.5 yıldır eve mahkum oldum" dedi.

ÇALIŞAMAZ HALE GELDİ
Abdullah Ak henüz 2 yaşındayken çocuk felci geçirdi. Rahatsızlık nedeniyle Ak'ın sağ bacağı diğerine oranla daha ince kaldı. Çok küçük yaşta yaşadığı talihsizliğe rağmen hayata dört elle sarılan Ak, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nü kazandı. Okulunu başarılı bir şekilde tamamlayan Ak, mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Kendine bir dükkan açtığı işyerinde grafik tasarım yapan Ak, çok sevdiği annesi Afet Ak'ı yüksek tansiyon hastalığı nedeniyle kaybetti. Yaklaşık 1.5 yıl önce hiç beklemediği bir anda beyin felci geçiren Ak, yürüyemez hale geldi. Dükkanını kapatmak zorunda kalan Ak, 7 bin liralık biriken vergi borcunu da ödeyemedi. Seferihisar'da yaşayan babası Hamza Ak da talihsiz adama sahip çıkmadı. Ortada kalan Abdullah Ak, teyzesinin kızı Nimet Karabay'ın Karabağlar'daki evine yerleşti. Hayatını burada sürdüren Ak, yüzde 85 engelli raporu olmasına rağmen devletten engelli maaşı alamadı. Karabağlar Kaymakamlığı'ndan maaşın 1.5 yıldır neden bağlanmadığına dair yanıt da alamadığını belirten Ak, "Şu an çalışamıyorum. En azından engelli bir maaşım olursa teyzemin kızına yük olmam. Kendi ihtiyaçlarımı karşılarım" dedi. Geçirdiği beyin felcinin ardından 1.5 yıldır sokağa bile çıkamadığını anlatan Ak, "Akülü tekerlekli sandalyem olursa en azından özgürce gezip dolaşabileceğim. En büyük isteğim çalışabileceğim bir işimin olması. Photoshop, ouark express gibi programları iyi derecede kullanabiliyorum. Ama ilaçlarımı bile alacak durumda değilim. Her gün 7 farklı hap kullanıyorum. Herhangi bir sosyal güvencem olmadığı için tanıdıklarım kendilerine ilaç yazdırıp bana veriyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abdullah'ın dramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN