İşçi hakkını istiyor

CHP'li Çiğli Belediyesi'nde maaşlarını eksik alan Kafesan şirketinin 640 işçisi süresiz olarak iş bıraktı, şantiye alanından belediyeye yürüdü, ücretlerini istedi

Giriş Tarihi: 7.12.2013
Çiğli sokakları dün, maaşlarını düzensiz ve eksiksiz olarak almak isteyen işçilerin sloganları ile yankılandı. Belediyeye bağlı Kafesan şirketinde çalışan ve süresiz iş bırakma eylemi başlatmalarının ardından belediyeye yürüyen işçilere DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve Genel- İş Sendikası 5 No'lu Şube Başkanı Naci Çetin de destek verdi. Park ve Bahçeler, Fen İşleri, Temizlik İşleri gibi çeşitli birimlerde çalışan işçiler, ellerinde dövizlerle, "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "İşçiyiz, haklıyız. Direne direne kazanacağız", "İş ekmek yoksa barış da yok", "Kafesan işçisi köle değildir" şeklinde sloganlar attı. Yürüyen işçilere yoldan geçen bazı sürücüler de korna ve alkışlarla destek verdi.

"SADAKA İSTEMİYORUZ"
DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı belediye binası önünde yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Ben buradan siz emekçilere iki şey soracağım; Bir, çok şey mi istiyorsunuz? Sadaka mı istiyorsunuz? Sizler burada maaşlarınızı istiyorsunuz. Mücadelemizin daha da büyüyeceğini buradan söylüyorum. Sorun çözülmezse Pazartesi günü burada kaç binler olacağını hep birlikte göreceğiz" dedi. Genel-İş Sendikası İzmir 5 No'lu Şube Başkanı Naci Çetin de, bir açıklama metni hazırlamadıklarını belirterek, 20 Mart 2012'de yine belediye önünde yaptıkları açıklamadan bazı yerleri tekrar okuyacağını söyledi. Bu süreçte işçilerin maaşlarını düzenli almaları konusunda hiçbir gelişme yaşanmadığını ifade eden Çetin, "Kafesan işçilerinin, toplu sözleşmeden doğan hakları ve maaşları düzenli ödenmemiştir. Bütün işçilerimiz, zaman içerisinde özellikle banka kredileri nedeniyle ağır borç yükü altında ezilmektedir. Bu ifadeleri çok önceden söyledik. Ancak bahsettiğim bu sorun, bugüne kadar da devam etmiştir. Maaş farkları ve toplu sözleşmeden doğan haklarla ilgili istisnasız her ay işveren olan Çiğli Belediyesi ile görüşmeler yaptık. Ancak işçilerimiz, hiçbir ay tam maaş alamadı. Biz sendikacı konumundan çıkarak tahsilatçı olduk" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşçi hakkını istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN