Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zoru basardılar

Giriş Tarihi: 8.12.2013

Engellilerin oynadığı Kamyon isimli tiyatro oyunu, İzmir Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde sahnelendi. Kentin yoğun ilgi gösterdiği oyun, izleyicilerden tam not aldı

Engellilerin sahneye koyduğu, "Kamyon" isimli tiyatro oyunu İzmir'de sahnelendi. Mehmet Baydur'un "Kamyon" isimli öyküsünden esinlenerek sahnelenen oyunun danışmalığını ise ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Turgay Tanülkü, oyunun yönetmenliğini ise Erdem Öksüz yapıyor. Yaklaşık 3 aylık provaların ardından ilk olarak Ekim ayında Ankaralı sanatseverler ile buluşan oyun, İzmir'de yoğun ilgi gördü. İzmir Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde sahnelenen oyuna katılım oldukça geniş oldu.

"HAYATLA BARIŞIYORLAR"
"Kamyon" isimli oyunun "Biz toplumun önümüze köyduğu engellerle büyüdük" sloganı ile sahnelenen oyunun konusu ise, araçları bozulunca yolda kalan 4 kişi ile karşılan 2 köylünün başından ilginç olayları anlatıyor. Tiyatro ile birçok sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmiş Tanülkü, "Toplumun ötekileştirilmiş insanlarıyla tiyatro yapıyoruz. Zihinsel ve fiziksel engelli 8 gencimiz oyunda yer alıyor. Bu tiyatro oyunun asıl amacı, kimsenin toplumda ötekileştirilmemesi. 1981 yılından itibaren toplum tarafıdnan dışlanmış insanlarla tiyatro yapıyorum. Tiyatro, insanların kendilerine olan güvenlerini yerine getiriyor ve aynı zamanda onlara verdiği yaşama sevinci ile hayata bağlıyor. Biz burada evde hapis olan engelli kardeşlerimizi hayatla barıştırıyoruz. Oyun sonunda aldıkları alkışlar kendileriyle saygı duymalarını sağlıyor " diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zoru basardılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN