Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğretmen adaylarına "girişimcilik" dersi

EBSO Başkanı Yorgancılar, Konak Rotary'nin düzenlediği söyleşide, öğretmen adayı gençlere, "Bastırılmış ve susturulmuş karakterler girişimci olamaz" dedi

Giriş Tarihi: 9.12.2013
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, öğretmen adayı üniversiteli gençlere göreve başladıklarında girişimciliği desteklemelerini tavsiye etti. Yorgancılar, "Öğretmenlik ve girişimcilik belki birbirinden çok uzak kavramlar gibi durabilir. Ancak, okullarda müfredatı uygularken; meraklı, soran, sorgulayan, denemek isteyen, analiz etmek isteyen gençlerimizin bu isteklerini bu heveslerini pekiştirerek, girişimcilik yolunda ilk tuğlaları örmek sizle- rin elinizde" dedi. Konak Rotary'nin eğitim seferberliği kapsamında düzenlediği "Girişimcilik ve Başarı" konulu söyleşiye katılan Yorgancılar, öğretmen adayı üniversiteli gençlerle sohbet etti, Atatürk'ün; "Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister" sözünden yola çıkarak, eğitimcilerin sorumluluğunun ve mesleğin kutsallığının göz ardı edilemeyeceğini dile getirdi. Eğitim sisteminde yeniliklere açık olmanın önemine dikkat çeken Yorgancılar, "Eski köye yeni adet getirme, icat çıkarma yaklaşımı ile büyüyen bizlerin aksine sizlerden rica ediyorum, bırakın çocuklarımız köye yeni yeni adetler getirsin. Çocuklarımız da icat çıkarsın, sizler de icat çıkarın. Çünkü o karakterdeki çocuklarımız büyüdüğünde, bir ülkenin kalkınması ve zenginleşmesi açısından çok önemli olan girişimci olma potansiyellerini ortaya çıkaracak. Aksi takdirde bastırılmış, susturulmuş bir karakterin girişimci olabilmesi de mümkün değildir" diye konuştu.

'MESLEK EĞİTİMİ ÖNEMLİ'
Yorgancılar, yakın geçmişe kadar anne-babaların çocuklarını birkaç mesleğe yönlendirdiğini belirtirken, ancak bugün küresel piyasalara entegre olan ve kendine dünyada ilk 10 büyük ülkeden biri olma hedefini koyan Türkiye'nin girişimciliği artırması gerektiğini vurguladı. Yorgancılar, "Artık dünyada devlet eliyle kalkınma bitti. Özel sektör ve girişimcilik bunun için çok önemli" dedi. Girişimcilik açısından mesleki eğitimin ve stajların etkisine dikkat çeken Yorgancılar, TOBB ETÜ öğrencisinin Arçelik'in Eskişehir buzdolabı fabrikasındaki stajı sırasında forklift kullanımına ilişkin raporuyla şirketin 1 milyon lirayı aşan enerji tasarrufu sağlamasını, ABD'de dağıtım şirketi kurma hayalini yazdığı ödev kağıdından "imkansız" gerekçesiyle zayıf not alan öğrencinin hayalinin peşinden koşarak, "ben yapabilirim" düşüncesiyle mutlu sona ulaşan FedEX'in başarı hikayesini örnek gösterdi. Günümüzde bir iş kurmanın, girişimci olmanın, eski sınırları aşmak ve öncülük etmek demek olduğunu belirten EBSO Başkanı Yorgancılar, "Hedefiniz her ne olursa olsun, gözlerinizi hedefinizden ayırırsanız, engelleri görmeye başlarsınız. Heyecanınızı paylaşan arkadaşlar edinin. Yapılırken heyecan duyulmayan işler başarılamaz. O nedenle, sevdiğiniz işi yapın. İnsanlarla önyargısız diyalog kurun. Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır. Parayla işi herkes yapar. Hatta parası olanlar iş yapamıyor. Fikriniz varsa kaynak bulunur. Yeter ki doğru insanlar bir araya gelsin" dedi.

"Devir artık akıl teri devri"
EBSO Başkanı Yorgancılar, kendi iş ve sosyal yaşamından da örneklerle eğitim fakültesi öğrencisi öğretmen adaylarına girişimciliğin fırsatları görüp analiz edebilmek olduğunu anlatırken, ekonominin ve sanayinin ihtiyaçlarıyla teknolojik gelişmeler doğrultusunda yeni mesleklerin ön plana çıktığını söyledi. Yorgancılar, "Teknolojide geldiğimiz noktaya baktığımızda görmekteyiz ki; devir artık alın teri devri değil, akıl teri devri. Büyük buluşa imza atanların yaşlarının genç olduklarını dünya örnekleri bizlere göstermekte. İki dev marka, Apple ve Google böyle ortaya çıktı. Cep telefonlarına indirilen programlar TOBB ETÜ'nün Garaj isimli projesinde yazılıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğretmen adaylarına "girişimcilik" dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN