"Rüzgara denizde değil limanda yakalanmalı"

Giriş Tarihi: 10.12.2013

EGİAD Danışma Kurulu 12. Yönetim Dönemi'ne ilişkin toplantıda iş dünyası olarak gelecek günleri planlamanın önemli olduğu belirtildi

Gündemdeki, siyasi ve ekonomik verilerin tartışıldığı, en etkin kurullar arasında gösterilen EGİAD Danışma Kurulu 12. Yönetim Dönemi'ne ilişkin ikinci toplantısını Swiss Hotel Büyük Efes'te yaptı. Ender Yorgancılar başkanlığında toplanan kurulda, Türkiye gündemine ilişkin konular tartışıldı, iş dünyası ile medya temsilcilerinin değerlendirmeleri ve önerileri alındı. EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, EGİAD Danışma Kurulu Geçmiş Dönem Başkanları Kemal Çolakoğlu, Uğur Barkan, EGİAD Kurucu Başkanı Bülent Şenocak ve geçmiş dönem başkanları Cüneyt Karagülle, Temel Aycan Şen, iş dünyasının önemli isimlerinden, Hasan Denizkurdu, İdil Yiğitbaşı, Tamer Ustaoğlu, Tankut Karabacak, Ayşe Akın, Mustafa Kurdak, Levent Akgerman, Oğuz Özkardeş, Salim Arslanalp, Turan Göksan, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Rebii Akdurak, Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, Posta Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Bülent Zarif, Hürriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Deniz Sipahi ve EGİAD Yönetim Kurulu katıldı. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya'nın bir yıllık dönem faaliyetleri ve projeleri hakkında sunumda bulunduğu toplantıda, İzmir Projeleri, EXPO 2020 oylama sonucu ışığında İzmir'in Yol Haritası, Türkiye'nin gündemindeki ekonomik ve politik gelişmeler, Yerel Seçimler, Güneydoğu Barış Süreci, Türkiye'nin Dış Politikası başlıklarıyla Türkiye ve İzmir Gündemi masaya yatırıldı. EGİAD'ın bir yıllık faaliyetlerinin tanıtıldığı toplantıda, Danışma Kurulu Üyeleri EGİAD'ın başarılı performansı nedeniyle yönetimi kutladı. Türkiye'nin ve İzmir'in gündemindeki ekonomik ve politik gelişmelerin de değerlendirildiği toplantıda, İzmir'in EXPO 2020 oylamasının ikinci turunda elenmesi ve organizasyonu Dubai'nin kazanmasının yarattığı hayal kırıklığı görüşüldü. EXPO'nun kaybedilmesi ile ilgili "Nerede hata yaptık" sorusuna cevap arayan iş dünyası temsilcileri dış politikada yaşanan sıkıntılar ve İngiltere'nin Dubai'yi destekleyerek bu konuda lobi yapmasının İzmir'in ikinci turda elenmesine yol açtığını ifade etti. EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar başkanlığında gerçekleşen toplantıda, EXPO ile ilgili istenilen sonucun alınamadığı belirtilerek, EXPO gerçekleşecekmiş gibi projelere devam edilmesinin İzmir'in uzun vadede kazanımı açısından önemli olduğunu bildirildi. Arkaya dönüp bakmaktansa, geleceği planlamanın gerekliliğine değinilen toplantıda, İzmir'in gelişimi açısından üç önemli projenin hayata geçirilmesinin hayati önem taşıdığına vurgu yapıldı. Bu kapsamda, yeni kent merkezinin devreye girerek bölgenin hem iş, hem konut olarak değerlendirilmesi; kentsel dönüşüm kapsamında kent merkezindeki yoğunluğun çevre bölgelere yönlendirilmesi; deprem yönetmenliğine uygun binaların yapılması; İnciraltı ile ilgili olarak dava sürecinin ortak paydada buluşularak çözülmesi gerektiği belirtildi.

DENGE KURULMALI
Önümüzdeki seçim sürecine ve 2014- 2015 ekonomisine de değinilen toplantıda, verilerin iyi değerlendirilerek, "Rüzgara denizde değil, limanda yakalanılması" gerektiği ifade edildi. EGİAD Danışma Kurulu Toplantısı'nda, iş dünyası olarak gelecek günleri planlamanın önemli olduğu belirtildi, mikro reform önlemlerinin açıklanması istendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Rüzgara denizde değil limanda yakalanmalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN