Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akgerman

Giriş Tarihi: 11.12.2013

Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Akgerman, Türkiye'nin 2023 hedeflerini tutturması için iç ve dış barışın mutlaka sağlanması gerektiğine dikkat çekti

ESİAD Başkanı Akgerman, ülkemizin "2023'e doğru genel ekonomik görünümü" ile ilgili değerlendirme yaptı. Türkiye ekonomisinin 21. yüzyılın başlarında eskiye kıyasla çok şeyin değiştiği bir görünüm sergilediğini belirten Akgerman, "Ülkemizde 1994, 1998 ve 2001 krizleri ile hala etkileri devam eden 2008 küresel borç krizleri, ne yazık ki, çoğu zaman ekonomik istikrarın arzu edilen şekilde sürmesini engellemiştir. Bununla beraber, son yıllarda makroekonomik göstergelerin çoğunda olumlu yönde değişimler olduğunu vurgulamak gerekiyor. Bunda hiç kuşkusuz 2001 krizinde Kemal Derviş öncülüğünde gerçekleştirilen Bankacılık Reformu kadar, sonrasındaki bağımsız Merkez Bankası politikaları ile AK Parti Hükümetlerinin reformlara sahip çıkıp mali disipline özen göstermeleri de etkili olmuştur" diye konuştu.

'MEMNUNİYET VERİCİ'
Ekonomide yüzleri güldüren gelişmelere de dikkat çeken Akgerman, "Memnuniyet verici bir husus da, ekonomimizin araştırma geliştirme performansını artırmak için desteklerin hiçbir zaman olmadığı kadar yüksek düzeylere ulaşmış olması, ülkemizin dört bir yanında teknoloji geliştirme bölgelerinin kurulması ve iş dünyasında yüksek katma değerli üretim farkındalığının hızla artmasıdır. Bölgesel kalkınma konusunda, Kalkınma Ajansları'nın 26 bölgede planlı kalkınmaya, kurumlararası işbirliğine ve kalkınma heyecanı oluşturmaya getirdiği katkıları da unutmamak gerekiyor" şeklinde konuştu.

'TEDİRGİNLİK YADSINAMAZ'
Türkiye ekonomisinde Ortadoğu'daki gelişmeler nedeniyle tedirginlik olduğunu ve bunun yadsınamayacağını dile getiren Akgerman şunları söyledi: "Son krizden ülkemizin göreceli olarak az etkilenmesi, ekonomik istikrar, kredi notu artırımları ve IMF'ye olan borçlarımızın ortadan kalkmasının sembolik önemi ekonomimizin geleceği için güven verse de, son zamanlarda büyümedeki yavaşlamaya ek olarak Ortadoğu'daki gelişmeler, Gezi Parkı olaylarından bu yana süregelen gergin iç siyasi ortam, çözüm sürecindeki belirsizlikler, yaklaşan seçimler ve AB ile ilişkilerdeki bazı sorunların yarattığı bir tedirginliğin varlığı yadsınamaz. Böylesi bir ortamda, siyasi ve ekonomik istikrar ile göstergelerin kötüye gitmesine engel olunabilmesi büyük önem taşımakta; bu kapsamda global ve ulusal düzeyde yaşanan gelişmelerin etkilerinin Türkiye'yi en az şekilde etkilemesi için, izlenecek ulusal politikaların yanı sıra dünyanın ekonomik ve siyasi yapısını yakından izlemenin gerekliliği unutulmamalıdır."

ÇAĞDAŞ DEMOKRASİ
Türkiye'nin 2023 hedeflerini tutturması için iç ve dış barışın mutlaka sağlanması gerektiğini belirten Akgerman, "Önümüzdeki yıllar, iç ve dış barışın tesis edildiği, toplumsal uzlaşmanın hakim olduğu, siyasi kaygıların azaldığı, çağdaş demokrasi anlayışının bütün kurumlarıyla ve yaşam pratiğiyle yerleştiği, kısaca ekonomimizdeki gelişmenin demokrasimizdeki gelişmelerle dengelenip taçlandırıldığı bir döneme dönüştürülebildiği ölçüde, Türkiye 2023 hedeflerine ulaşma şansını artırabilecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akgerman
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN