Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu okulu bitiren herkes üniversiteli

Giriş Tarihi: 11.12.2013

Kurulduğu günden bu yana eğitimdeki başarısını sporla da taçlandıran Özel Yamanlar Eğitim Kurumları öğrencileri, yüksek okul sıkıntısı yaşamıyor. Hepsi istediği bölüme rahatlıkla giriyor

Matematikten, fen bilimlerine, futboldan yüzmeye kadar tüm alanlarda Türkiye çapında başarıdan başarıya koşan Özel Yamanlar Eğitim Kurumları'nın Genel Müdürü Sebahattin Kasap, Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulundu. Yamanlar Eğitim Kurumları'ndan mezun olan herkesin bir üniversiteye rahatlıkla girebildiğini, herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını ifade eden Kasap, "Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) ilk 100'de 15 öğrencimiz vardı. 70 hukuk fakültesi, 120 de tıp fakültesini kazanan gençlerimizle gurur duyuyoruz. Genele baktığımız zaman başarı oranımız yüzde yüz. Tercih edilmemizin birinci nedeni ise tabiiki eğitim kalitemiz" dedi. Projeleri ve uluslararası başarılarıyla gündemden düşmediklerini söyleyen Kasap, sorularımıza içtenlikle yanıt verdi.
* Yamanlar Koleji, neden bu kadar çok tercih ediliyor?
İzmir'de 8 ilkokulumuz, 4 anaokulu, 4 lisemiz var. Toplam 6 bin 380 öğrencimiz bulunuyor. Tercih edilmemizin birinci nedeni, eğitim ve öğretim kalitesi. İkincisi ise, akademik başarı. Üçüncüsü de çocuğu geleceğe iyi hazırlamak. İlköğretim okulları arasında geçen yıl gerçekleştirilen Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) ilk 3 okul bizimdi. İlk 10'da tam 6 eğitim kurumumuz vardı. Liselere baktığımızda bu yıl Öğrenci Seçme Sınavı'nda ilk 100'e 15 öğrencimiz girme başarısını gösterdi. 70 civarında hukuk fakültesini kazanan öğrencimiz var. Ayrıca 120 çalışkan öğrencimiz de tıp fakültesini kazandı. Başarı oranımız yüzde yüz. Öğrencilerimizin hepsi üniversiteye yerleşti.
* Eğitimin dışındaki sosyal faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
Geçtiğimiz yıl TUBİTAK'ın düzenlediği, 'Ulusal Bilim Olimpiyatı'nda 93 madalyanın 33'ünü Yamanlar aldı. Yani, dağıtılan ödüllerin üçte birini biz almış olduk. Yine, 'Dünya Bilim Olimpiyatları'nda bugüne kadar Türkiye'nin aldığı 400 madalyanın 209'unu bizim gençlerimiz aldı. Sportif olarak da futbol, voleybol, basketbol, tenis, güreş ve satrançta İzmir birincisiyiz. Voleybolda Türkiye şampiyonu, teniste Türkiye ikincisiyiz. Bu sene teniste Türkiye şampiyonluğu bekliyoruz.
* Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?
Öğretmenlerimizin en büyük özelliği mesleklerini çok sevmeleri, mesleklerinden zevk almaları, öğretmenlik idealine sahip olmaları. Biz zaten eğitimcilerimizi bu kriterlere göre alıyoruz. Türkiye'nin başarılı üniversitelerinden mezun öğretmenlerle çalışıyoruz. 5'inci sınıfı İngilizce hazırlık olarak planladık. 20 saat yabancı öğretmenler eşliğinde çocuklarımıza İngilizce eğitimi veriyoruz. Öğrencimiz 5'inci sınıfı bitirdiğinde, İngilizceyi tamamen öğrenmiş oluyor. Hatta bir enstrümanı bile rahatlıkla çalabiliyor. Bu sene anaokullarında Almanca'ya da başladık.
* Bundan sonraki projeleriniz nedir?
Öncelikle kendi eğitim kalitemizi geliştirecek Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Öğrenci sayımız arttıkça genişliyoruz. Yani genişleyelim, öğrenci bulalım mantığında değiliz. Kalitemizi yükseltelim amacındayız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu okulu bitiren herkes üniversiteli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN