Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgür tavuklar güzel yumurtalar

Giriş Tarihi: 11.12.2013

Euro Kafes sistemine geçmeye hazırlanan Ekiz Yumurta'nın Başkanı Hamdi Ekiz, yüzde 120 kapasite artışı sağladıklarını belirtti, "2014'te yüzde 50 oranında büyüme hedeflediyoruz" dedi

Sektörün öncü firmalarından Ekiz Yumurta, özgür tavuklar için Euro Kafes sistemine geçiyor. Ekiz Yumurta Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Ekiz, yüzde 120 kapasite artışı sağladıklarını belirterek, önümüzdeki yıl yüzde 50 büyümeyi hedeflediklerini söyledi. Avrupa'da yeni kullanılmaya başlanan ve tavuklara daha geniş yaşama alanı imkanı sunan Euro Kafes sistemine geçtiklerini belirten Ekiz, "Yatırım tamamlandığında 55 milyon liraya ulaşacak. 2014 sonunda 1 milyon 650 bin hayvan sayısına ulaşacağız" dedi.

HER SABAH TÜKETİYOR
Ekiz Yumurta ile ilgili bilgiler veren Hamdi Ekiz, Ekiz Yumurta'nın 20 yıllık bir firma olduğunu ancak 2006 yılında Foça'daki tesislerin satın alınması ve modernizasyonu ile ülkenin en gözde tesislerinden biri haline geldiğini belirtti. Yumurtanın doğal bir ürün olduğunu ifade eden Ekiz, "Yumurta benim için vazgeçilmezdir. Her sabah mutlaka 2 yumurta tüketiyorum. Sağlıklı nesiller için de yumurtayı tavsiye ediyorum" dedi. ABD'de de henüz Euro Kafes sistemine geçilmediğini belirten Ekiz, eskiden 450 santimetrekareye bir tavuk düşerken bu sistemde 750 santimetrekareye bir tavuk düştüğünü açıkladı. Yaklaşık 15 yıl kadar önce hayvanseverlerin isteği doğrultusunda Avrupa'da ortaya çıkan bu sistemin artık tüm Avrupa'da kullanıldığına dikkat çeken Ekiz, şöyle konuştu:

YENİ BİR ÇİFTLİK
"Hayvanlar şimdi daha geniş alanda... Önceden çok daha dar alanda hapis hayatı yaşıyorlardı. Şimdi daha geniş alanda yaşıyorlar. Tavukların bir takım özellikleri dikkate alınarak yapılmış kafesler bunlar. Tünekleme özellikleri dikkat alındı. Bilgisayarlı otomasyonla üretim yapılıyor. Bu kafes sistemi Türkiye'de bir ilk. Bakanlığın aldığı bir karar var. 2015 yılında Euro Kafes sistemine geçilmesi ile ilgili."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür tavuklar güzel yumurtalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN