Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Socar İzmir'in kaderini değiştirecek

SOCAR Türkiye Başkanı ve PETKİM Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Türkiye'deki yatırım portföyünün 18 milyar dolara ulaşacağını söyledi, "İzmir ekonomik anlamda büyük ivme kazanacak" dedi

Giriş Tarihi: 11.12.2013
2008 yılında Petkim'i satın alarak Türkiye'deki ilk yatırımını başlatan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR), Petkim'in de içinde bulunduğu yarımadayı Türkiye'nin en büyük üretim üssü yapmak için hızlı bir yatırım atağına girişti. Türk ekonomisinin en önemli sorunlarının başında gelen kümelenme konseptinin en özgün örneğini de Petkim Yarımadası'nda oluşturmayı hedefleyen SOCAR, toplam 9 milyar dolar yatırımla "Rafineri-Petrokimya- Enerji- Lojistik-Dağıtım Entegrasyonu"nu gerçekleştirecek. Hükümetlerarası anlaşmalarının Haziran 2012'de imzalandığı, SOCAR'ın yüzde 80, Türkiye'den Botaş ve TPAO'nun yüzde 20 paya sahip olduğu Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ile SOCAR'ın Türkiye'deki toplam yatırım portföyü 18 milyar dolara ulaşacak.

ÜRETİM 2017 YILINDA
SOCAR Türkiye Başkanı ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, Sabah'a yaptığı özel açıklamada, entegrasyon zincirinin ilk ve en önemli halkasının STAR Rafinerisi yatırımı olduğunu belirterek, iki yılı aşkın süredir devam eden hafriyat çalışmalarında yüzde 80 oranında ilerleme sağlandığını, yıllık 10 milyon ton kapasiteli rafinerinin 2017 yılında üretime başlayacağını söyledi. Bu yatırımın Türkiye'nin ilk stratejik yatırım teşvik belgesini almaya hak kazandığını da dile getiren Yavuz, "2004-2009 yılları arasında Petkim Genel Müdürüydüm. Bu dev proje o zamanki kamu yönetimi içinde ancak hayallerimizi süsleyen bir projeydi. Şayet SOCAR Petkim'i almasaydı ve STAR Rafinerisi yatırımına başlamasaydı, Türkiye petrokimya sektöründe üretim yapamayacak noktaya gelecekti. Yatırımımız, ülkemizin petrokimya gibi katma değeri en yüksek ve kalkınmanın motor güçlerinden biri olan bu sektörde kalmasını da sağlamıştır. İzmir ise dünya ölçeğinde büyüklüğe sahip bu yatırım ile ekonomik anlamda çok büyük ivme kazanacak. Yatırımlarımız bu kentin adeta kaderini değiştirecek. Son 30 yılda Türkiye'nin gerisine düşen kentimiz, Türkiye'nin önüne geçme şansı yakalayacak. Sokaktaki vatandaşımızdan, kentin tüm kanaat önderlerine kadar herkesin bu heyecanı duymasından çok mutluyuz" dedi.

Basketin sponsoru
Kenan Yavuz, SOCAR'ın bugüne kadar Petkim Yarımadası'nda hayata geçirdiği sosyal sorumluluk çalışmalarına da önem verdiğini dile getirdi. "5 yılda 500 dönüm orman" hedefi doğrultusunda ağaçlandırmayı sürdürdüklerini kaydeden Yavuz, Aliağa Petkim Basketbol Takımı'nın 6 sezondur ana sponsoru olarak ilçenin sosyal yaşamına ivme kazandırdıklarını söyledi.

Alsancak'tan yüzde 50 fazla
Entegrasyon hedefinin 'lojistik' halkası olan Petkim Konteyner Terminal da yatırımının tüm hızıyla sürdüğü bilgisini veren Kenan Yavuz, limanın birinci faz yatırımının 2015 yılı ortasında tamamlanacağını, başlangıçta yıllık 1.5 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesi ile Ege'nin en büyük entegre limanı hayata geçireceklerini kaydetti. Kenan Yavuz, şöyle devam etti: "Başlangıç kapasitemiz, Alsancak Limanı'nın bugünkü kapasitesinden yüzde 50 daha fazla. Bu kapasite 4 milyon TEU'ya kadar çıkabilecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Socar İzmir'in kaderini değiştirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN