Üniversiteler kenti

İzmir'de 160 bin öğrencinin eğitim gördüğünü söyleyen Üniversiteler Platformu Dönem Başkanı Prof. Çevik, "Çalışanlarımızla nüfusumuz 200 bini buluyor" dedi

Giriş Tarihi: 11.12.2013
Türkiye'ye örnek olarak 2008 yılının sonunda kurulan İzmir Üniversiteleri Platformu, kentte bulunan 9 üniversitenin rektörlerinden oluşuyor. Her yıl bir rektörün dönem başkanlığı yaptığı platformda, üniversitelerdeki gelişme, eğitim hayatı ve projeler tek tek masaya yatırılıp, birlikte hareket edilmesi hedefleniyor. İzmir Üniversiteleri Platformu Dönem Başkanı Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, üniversitelerin İzmir ekonomisine katkısının çok fazla olduğunu söyledi. Üniversitelerin kurulması sonrasında, İzmir'in İstanbul ve Ankara'nın gerisinde kaldığını belirten Çevik, İzmir'in, üniversiteyle ilk olarak 1955'te kurulan Ege Üniversitesi'yle tanıştığını belirtti.

ÖNEMLİ İTİCİ GÜÇ
Prdf. Dr. Seyfullah Çevik, "İzmir'de üniversiteler önemli itici güçlerden biri haline gelmiş. Şu an dokuz üniversitemizde 160 bin öğrenci eğitim görüyor. Çalışanlarla birlikte üniversitelerin toplam nüfusu 200 bini buluyor. Üniversitelerin sayısı ve kalitesi arttıkça, öğrenci sayısı da artıyor. Aileler çocuklarının İzmir'de okumasını istiyor. Bu ilgi sayesinde üniversitelerin İzmir ekonomisine ciddi katkısı ortaya çıkıyor" diye konuştu. Üniversitelerin kente kazandırdığı ekonomik boyutun altını çizen Çevik, şöyle devam etti: "160 bin öğrencinin asgari ihtiyaçları için yılda harcadığı minimum toplam tutar 1.5 milyon lira civarında. Buna yatırımları ve diğer harcama kalemlerini de eklerseniz üniversitelerin kent ekonomisine katkısı 3 milyonu bulur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversiteler kenti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN