Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelliler için çok yararlı tasarımlar

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin geliştirdiği ilginç tasarımların hepsi uygulanabilir özelliğiyle dikkat çekti

Giriş Tarihi: 12.12.2013
Engelli nüfus oranıyla İstanbul ve Ankara'nın önünde gelen İzmir'de, Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlikte önce engelli sorunları tartışıldı, ardından engelliler için farkındalığı artıracak 3 boyutlu tasarımlara imza atıldı.

DENEDİLER VE TASARLADILAR

Etkinlikte konuşan avukat Serkan Aydoğan, ulaşımdan istihdama kadar türlü zorluklar yaşayan engelliler için yapılanların lütuf değil, anayasal hak olduğunu vurguladı, "Engelliler Yasası'na göre, kamu kurum ve kuruluşlarına ait yapılar, yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzerleri 2012'de engellililerin erişimine uygun hale getirilecekti. Ancak bunlar hala tamamlanamadı" dedi. Engelsizmir Bilimsel Komite Başkanı Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun da; İzmir'de engellilerin artık topluma katkıda bulunmayan, bakıma muhtaç hastalar olarak değil, toplumun tam katılımcı bir üyesi olarak hak ettikleri yeri almak için önlerindeki engellerin kaldırılmasına gereksinim duyan kişiler olarak görülmeye başlandığını vurguladı. Öğrenciler daha sonra, Bilkent Üniversitesi'nden Dr. Burçak Altay tarafından gerçekleştirilen atölye çalışmasına katıldı. Öğrenciler atölye çalışması kapsamında önce engellilerin yaşadığı zorlukları deneyimlediler, daha sonra onların hayatlarını kolaylaştırabilecek tasarımlar ortaya çıkardılar. Hepsi de uygulanabilir olan projeler şöyle: Dokunarak yön bulma, sadece dokun, uçan adam, siyah tünel, yaşam dairesi, yazı yazma.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelliler için çok yararlı tasarımlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN