Uçanyol açılıyor

Kamuoyunda Uçanyol olarak bilinen ve Buca ile Yeşildere'yi birbirine bağlayacak olan 35 metre yüksekliğindeki Homeros Bulvarı'nın tamamı cumartesi günü hizmete giriyor

Giriş Tarihi: 12.12.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca'dan Yeşildere Caddesi'ne "viyadük" ile bağlanan ekspres güzergahı tamamladı. Viyadük yüksekliği nedeniyle halk arasında "Uçanyol" olarak bilinen projenin Yeşildere Caddesi ile Menderes Caddesi arasında kalan viyadük kısmını Kurban Bayramında trafiğe açan Büyükşehir, 14 Aralık Cumartesi günü saat 12.00'de düzenlenecek törenle de projenin 1300 metrelik kısmının tamamını hizmete alacak. Buca trafiğine nefes aldıracak bu önemli bulvara, İzmirli ünlü ozan Homeros'un adı verildi. Büyükşehir yetkilileri, Homeros Bulvarı'nın, 18 milyon 395 bini yapım, çevre düzenlemesi, asfalt; 17 milyon 700 bini de kamulaştırma olmak üzere toplam 36 milyon liraya mal olduğunu, 6.2 kilometrelik ilaveyle bu yolu Otogar'a kadar uzatacaklarını açıkladı.

BUCA TRAFİĞİNE NEFES

Homeros Bulvarı'nı oluşturmak için 80 metre uzunluğunda karayolu köprüsü ile yer yer 35 metre yüksekliğe çıkan 185 metre uzunluğunda viyadük yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Konak Tünelleri projesi nedeniyle önceki proje üzerinde bir revizyon gerçekleştirmişti. Yeni düzenlemeye göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı viyadük, Yeşildere Caddesi üzerinde Karayolları'nın yaptığı kavşakla bağlantı sağlandı. Yeni bulvarla, Yeşildere Caddesi'nin paralelindeki Meles Çayı ve İZBAN hattı, Menderes Caddesi'nden Onat Caddesi'ne kadar köprülü kavşak ile aşılarak kesintisiz ulaşım sağlanıyor. Yeşildere Caddesi'nden Onat Caddesi'ne kadar oluşturulan katlı kavşak ile hem Buca'ya giriş yapılacak, üst bölgelerine gidilebilecek hem de Buca'dan Yeşildere Caddesi yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir'e ulaşılabilecek. Buca'daki yeni bulvara adı verilen Homeros, M.Ö. 8. yüzyılda İzmir yöresinde yaşadı. Ünlü İlyada ve Odysseia adlı destanların derleyicisi olarak tüm dünya tarafından tanınıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uçanyol açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN