Köroğlu ninenin başına gelenler

Hacer Köroğlu, 78 yaşında. Gözleri görmüyor, kulakları duymuyor, şeker hastası. Şimdi hapiste. Suçu; kız kaçırmaya yardım ve yataklık

Giriş Tarihi: 13.12.2013
Bir akrabasının, kaçırdığı küçük yaştaki kızı onun evine götürmesi sebebiyle 78 yaşındaki kadın, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hastalıktan dolayı gözleri görmeyen ve kulakları işitmeyen Hacer Köroğlu, iki aydır cezaevinde. Koğuş arkadaşları, yakınlarına mektup yazarak, ihtiyaçlarını gideremediğini belirtip cezaevinden çıkarılmasını istedi.

ŞİKAYETÇİ OLDULAR
Çanakkale'nin Yenice ilçesine bağlı Pazarköy beldesinde yaşayan Hacer Köroğlu'nun kız kardeşinin torunu C.B., 2009 yılında B.G. isimli kızı kaçırdı. C.B. kaçırdığı kızı büyük teyzesi olan Hacer Köroğlu'nun evine götürdü, bir gece orada kalıp ayrıldılar. Genç adam ve genç kız daha sonra yakalandı. B.G.'nin yaşının küçük olması ve zorla kaçırıldığını beyan etmesi üzerine dava açıldı. Davada Hacer Köroğlu da küçük yaşta birisini zorla evinde alıkoymak suçundan 5 yıl hapis cezası aldı. 2 aydır Çanakkale Kapalı Cezaevi'nde yatan Hacer Köroğlu'nun ailesi, karara isyan etti. Hacer ninenin kör ve sağır olduğunu belirten eşi Ahmet Köroğlu, "O, evine gelen gideni tanıyacak durumda değil. Gözleri görmüyor, kulakları duymuyor. Üstelik tansiyon hastası. Böyle bir insan birini nasıl zorla alıkoyar!" iddiasında bulundu. Eşinin bakıma muhtaç olduğunu da vurgulayan dertli koca iddialarını şöyle sürdürdü: "Hanımın kız kardeşinin torunu buraya bir kız getirmiş. Burada bir gece yatmışlar, ertesi gün de kalkıp gitmişler. Kız daha sonra başka oğlanla kaçıyor ve yakalanıyor, bizden şikayetçi oluyor. 'Nerede kaldın?' diye sorulunca, 'Hacer ninenin evinde kaldım.' demiş. Bunun üzerine bizim hanıma beş yıl ceza verdiler. Cezaevinde durumu kötü. Bir de telefonla görüştürüyorlar. Kulakları kulakları duymuyor, bu sefer temelli üzülüyor."

ŞARTLI TAHLİYE TALEBİ
Oğul Ramazan Köroğlu da, annesinin şartlı tahliye edilmesini istedi. Şimdiye kadar yaptıkları girişimlerden sonuç alamadıklarını söyleyen oğul Köroğlu, "Koğuş arkadaşları da annemin ihtiyaçlarını karşılayacak durumda değil. Bir an önce hapisten çıkarılmısını istiyoruz. Ayda bir görüşüyoruz. Gittiğimizde oradaki mahkumların yazdığı bir mektup bize ulaştırıldı. Rahatsız olduğu, bakıma muhtaç olduğu, altına yaptığı ve ranzalardan inip çıkamadığı, tuvalete gidemediği belirtiliyor. Şartlı tahliye talebinde bulunduk, ondan da bir sonuç çıkmadı."

'HALİ YÜREKLER ACISI'
Kızı Zeliha Çakıroğlu da annesinin sağlığının kötü olduğunu belirterek, cezaevinde kendine bakacak durumda olmadığını söyledi: "Annemin zaten burada durumu iyi değildi, hastaydı. Ben bakıyordum, babam bakıyordu. Cezaevinde ziyaret ettik, durumu yürekler acısı. Biz ziyarete gidip geldiğimizde hasta oluyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köroğlu ninenin başına gelenler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN