Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'i dünya markası yapacağız

Başbakan Erdoğan İzmir ziyaretinde Büyükşehir Belediye Başkan adayını, Bakan Yıldırım olarak resmen açıkladı. İzmir'in CHP'li belediyelerden çok çektiğini dile getiren Başbakan, "İzmir, AK Belediyecilik ile tanışacak, dünya markası haline gelecek" dedi

Giriş Tarihi: 14.12.2013
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, partisinin yerel seçimlere girecek belediye başkan adaylarını açıklamak için İzmir'e geldi. Uçağının alana indiği sıralarda öğle ezanı okunduğu için Erdoğan, cuma namazını havalimanındaki camide kıldı. Başbakan Erdoğan, havalimanından ayrılırken de kendisini bekleyen vatandaşları ve partilileri selamladı. Havaalanından Karşıyaka Arena Spor Salonu'na geçen Başbakan Erdoğan, İzmir'in de içinde bulunduğu 12 ilin belediye başkan adayını açıkladı. "Bugün İzmir'de bir milat yaşıyoruz" diyen Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün İzmir'in tarihini değiştirecek bir sürecin ilk adımını atıyoruz. İzmir'i tarihteki o güzel günlerine, o şanlı o capcanlı günlerine yeniden kavuşturacak, İzmir'i ayağa kaldıracak, yeniden bir dünya markası haline getirecek süreci bugün burada başlatıyoruz." İzmir'in CHP zihniyetinden çok çektiğini belirten Başbakan Erdoğan, kentin alt ve üst yapısı, kentsel dönüşümüyle atılım gerçekleştiremediğini söyledi. Başta İzmir olmak üzere, Ege Bölgesi illerini yeniden inşa edeceklerini ve modern kentler haline getireceklerini belirten Erdoğan, "Görüyorum ki, İzmir yeniden 'Yeter' diyor. Ama bu defa biz buna bir şey daha ilave edeceğiz. 'Yeter, söz de, karar da milletindir' diyoruz" dedi. "İzmir CHP'den çok çekti. İşte şimdi gelirken yolda onu gördüm" diyen Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Genel yönetim anlayışında CHP'nin beceriksizliğini gördüm. Şimdi tüm bunlar ortada iken, hala İzmir inanıyorum ki, CHP demeyecektir. İzmir gerçek vizyonuna kavuşacaktır. İnşallah çok çalışacağız, çok koşacağız, kapı kapı dolaşacağız. 30 Mart çok önemli. Durmak yok, yola devam edeceğiz. Öyle koşacağız ki, 30 Mart sandıkların AK Parti'nin yedi bölgesine ilkeler dağıttığı bir seçim olacak. Heyecanımız heyecanlıdır, coşkumuz coşkundur. Bu coşkunluk 30 Mart Türkiye'de yeni bir dönemin doğuşu olacaktır."

"SIÇRAMA YAPAMADI"
İzmir'in zaman zaman tarihinde fetret dönemleri yaşadığını ve artık büyük düşünmeye, vizyona, atılım yapmaya ihtiyacı olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: 'İnşallah, İzmir fetret dönemini artık geride bırakıyor. Tarihteki o asil, müstesna konumuna yeniden kavuşuyor. İzmir her yönüyle bir dünya şehridir. İzmir bir sanayi şehridir. İzmir bir ticaret, turizm, Batılı bir şehirdir. Yüzü Batı'ya dönük bir şehirdir. İzmir iddiaları, hedefleri, potansiyeli olan bir şehirdir. İstanbul ve Antalya gibi. Tüm dünyada marka olmayı ve tanınmayı hak eden bir vizyon şehirdir. Maalesef İzmir; Marsilya, Roma, Atina'nın gerisinde kalmayı hak etmeyenbir şehir. Dünyada şehir etrafına surlar inşa etmiş, o dönemleri artık biz geride bıraktık. Kendi yağıyla kavrulan şehirler dönemi artık geride kalmıştır. İçine kapanık bir yapı görüyorum. İzmir buna layık değil. Yapılaşmada ilçesi, büyükşehiriyle beklenen sıçramayı yapamamış bir şehir. Alt yapı ve üst yapısıyla bunu gerçekleştirememiş bir şehir var. Öyleyse biz şunun cevabını vermeliyiz; insanca yaşanacak şehirler özlemiyle AK Parti diyoruz. Planı, projesi, ufku ve hedefi olmayan idarecilerin elinde İzmir dünyanın gözü önünde sönüp gidemez. Bu bizim adeta mesleğimiz. İzmir'in vizyona ihtiyacı var. Büyük düşünmeye, büyük hayaller kurmaya, atılım yapmaya ihtiyacı var. 12 şehir, bugün inşallah belediye başkanlarıyla burada. Birlikte Ege'yi kentsel dönüşümlerde olduğu gibi değiştirecek modern bir bölge haline getireceğiz."


ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'i dünya markası yapacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN