Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Buca trafiği, Homeros Bulvarı'yla rahatlayacak

Yeşildere ile Buca'yı birbirine bağlayan yol, CHP Milletvekili Balbay'ın da katıldığı törenle hizmete girdi. Başkan Kocaoğlu, "İzmir, İzmirlilerle kalkınacak" dedi

Giriş Tarihi: 15.12.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, Meles çayını 35 metrelik viyadüklerle geçen ve kamuoyunda Uçanyol olarak bilinen Homeros Bulvarı, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın da katıldığı törenle açıldı. Önceki gün CHP'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olduğunu açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu açılışta adeta gövde gösterisi yaptı. Buca, Bornova, Bayraklı, Karşıyaka, Güzelbahçe'den partililer otobüslerle açılışın yapıldığı alana taşındı. Partililer, "Sensiz olmaz", "İzmir'in onuru halkın başkanı" pankartları taşıdı. Partililer de sık sık, "İzmir Aziz'dir Aziz kalacak" diye slogan attı. CHP'li belediye ve ilçe başkanları açılışta tam korda hazır bulundu. Ergenekon davasından tutuklandıktan sonra geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, tören alanına parti otobüsüyle geldi. Bu sırada CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, araç mikrofonundan, "Balbay kendisine sahip çıkan İzmirlilere şükranlarını sunuyor" dedi. Balbay ve Başkan Kocaoğlu parti otobüsünden vatandaşları selamladı. Bu sırada kısa süreli izdiham yaşandı. Bazı vatandaşlar ezilme tehlikesi atlattı. Sahneye çok sayıda partili çıkmaya çalıştı, platformda çökme tehlikesi yaşandı. Yetkililer sık sık, sahnenin boşaltılmasını istedi. Açılış sırasında Açık Öğretim Sınavı yapıldığı için, planlanan konser iptal edildi. Görevliler de, zorunlu kalmadıkça anons yapmaktan kaçındı. Törende konuşan Başkan Kocaoğlu, İzmir'in Cumhuriyetin, Mustafa Kemal Atatürk'ün kenti olduğunu söyledi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Başka kentleri bilmem ama burada kent hakkında kararlar almak yerine, İzmir halkının aldığı karalara uymak birinci önceliğimizdir. İzmir'de katılımcılık vardır. İzmir tüm İzmirlileri birlikte yönetir. İzmir'de İzmirlilik kimliğini bilen bir yönetim anlayışı, iktidarı vardır. Sizlerin desteği ile iktidarda olacaktır. Bu kentin kimliğinin, doğasının, tarihinin özgür yaşam kalitesinin bozulmasına hiçbir İzmirli izin vermez. Vermedi, vermeyecek. Ama en başta başkanınız izin vermedi, vermiyor, vermeyecek. İzmir'in kamusal varlığına ve İzmir'in özgürlüğüne karşı her türlü tehdidin karşısında olmak ve bu değerleri korumak ve geliştirmek belediye başkanı olarak önce benim görevimdir. 10 yıldır bunu yapmaya çalışıyorum." Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı da 4.5 yıl önce kongre merkezi için projemi yaptığını, ancak projenin geciktirildiğini ileri sürdü. Konuşmaların ardından Kocaoğlu ve Balbay önce bulvarı, ardından da üzerinde Homeros Bulvarı yazan tabelanın açılışını yaptı.

"Başkanların Ankara'daki gözü ve kulağı olacağım"
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "İzmir seninle gurur duyuyor" sloganları ile kürsüye çıktı. "Merhaba İzmir, merhaba özgürlük" diyerek sözlerine başlayan Balbay, şunları söyledi: "Demir parmakların arkasında en karanlık günlerde hiçbir zaman ümidimi kesmedim. Ben hep halka inandım. Asıl olanın karanlık olan değil onu ortadan kaldıracak olan insanlık olduğunu söyledim. Benim için birinci özgürlük aileme kavuşmaksa, ikinci özgürlük İzmir'e kavuşmak. Her şeyden önce iyi bir İzmirli Milletvekili olmaya çalışacağım. Bir dünya şehri olan İzmir'in Türkiye'de hak ettiği şekilde temsil edilmesi için her türlü çabayı harcayacağım. Başkanlarımz kabul ederse belediye başkan adayı olacak arkadaşların Ankara'daki başkan yardımcısı olmak istiyorum. Kabul ederlerse, İzmir'deki başkanların burada gerçekleştirdiklerini Ankara'da duyurmak, İzmir'in hak ettiği sesi orada haykırmak istiyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buca trafiği, Homeros Bulvarı'yla rahatlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN