Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Suyumuzu verin'

İzmir'in Bulgurca köyünde su sıkıntısı çekilmez bir hal aldı. Bölge sakinlerinden Paydaş, "Çeşmeden çamur akıyor. Bunun hesabını kim verecek?" diye isyan etti

Giriş Tarihi: 15.12.2013
İzmir'in Menderes ilçesine bağlı Bulgurca Köyü'nde yıllardan beri süregelen su sorunu artık başa çıkılmaz bir hal aldı. Haftanın en az 3-4 günü sularının 5 saate yakın kesildiğini söyleyen köylüler, isyan etti. Eski Bulgurca, Tahtalı Barajı'nın suları altında kalınca, köylüler 1997 yılında şuanki yeni Bulgurca'ya taşındı fakat burada da büyük sürprizle karşılaştı. Köylülerin iddiasına göre, o dönem köy hizmetleri tarafından yapılan içme suyu şebekesi düzgün yapılmadığı için sürekli patlaklar vermeye başladı. Köy hizmetleri kapatılınca, içme suyu şebekesi İZSU'ya bağlandı.

SU BORULARI PATLADI

Yıllar boyu, temiz içme suyuna kavuşacakları günü bekleyen vatandaşlar, "Ne gelen oldu ne de arayan soran. Artık suyumuzu düzeltsinler" diyerek tepkilerini dile getirdi. Çeşmelerden bazı günlerde çamur aktığını söyleyen köy sakinlerinden Hüseyin Paydaş, "Biz 16 yıl önce evlerimiz, baraj suyu altında kalacağı için buraya taşındık. Fakat sorunlarımız bir türlü bitmedi. Ben 1997 yılında taşındım buraya. Aradan 3 gün geçmedi su boruları patladı. Bu nasıl iştir? Sıfır köy yaptılar bize daha geleli 3 gün olmadı su boruları patladı. Boruları tamir etmek için, sakinler olarak kendi aramızda kepçe satın aldık. Bir sürede patlayan yerlere böyle müdahale ettik. Bulgurca Köyü, her geçen gün daha da fazla cezalandırılıyor. Yeter artık bize sahip çıkılsın" diye konuştu.

YATIRIM YAPILACAK

Bulgurca Köyü Sakinleri'nin şikayetlerini dile getirmesinin ardından İZSU yetkilileri yaşanan içme suyu şebekesi sıkıntısı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; Buca'nın, Belenbaşı, Kırıklar, Karaağaç, Doğancılar Köyleri ile Menderes'in Bulgurca Köyü'ne, İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü'nün 2.1 milyon liralık bir yatırım yapacağını belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Suyumuzu verin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN