Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kömür soluyoruz

Giriş Tarihi: 17.12.2013

Kalitesiz kömürle yakılan sobalardan çıkan dumanlar, rüzgarsız ortamda soğuk hava ile birleşince İzmir birkaç gündür kirli havadan halkın nefes alınamadığı bir kent haline geldi

İzmir'de halkın yoğun olarak kullandığı kömür sobalarından çıkan dumanlar, soğuk havanın etkisiyle oluşan inversiyon ile birleşince yoğun hava kirliliği kenti nefes alamaz hale getirdi. Hava kirliliği ve inversiyon nedeniyle Görüş mesafesinin bazı semtlerde oldukça azldığı görülürken, yetkililer solunum yolu hastalığı olan vatandaşları dışarı mümkün olduğunca çıkmamaları konusunda uyardı.Dün akşam havanın kararmasıyla birlikte yakılan kalitesiz kömür sobaları İzmirliler'in zehir solumasına neden oldu. Başta Karabağlar ve Konak İlçesi'nin belli bölümleri ile Yeşilyurt Semti ile Konak Meydanı'nda hava kirliliğinden kaynaklanan yoğun bir sis oluştu. Özellikle seyir halinde bulunan sürücüler meydana gelen sis yüzünden trafikte zor anlar yaşadı. Vatandaşlar, kalitesiz kömürlerin kullanılması sonucu her kış bu sorunu yaşadıklarını ifade ederken, yetkililerin denetimleri sıklaştırması gerektiğini söyledi. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri hava kirliliği durumunda vatandaşların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmaması gerektiğini söylerken şu önerilerde bulundular: "Soba veya kalorifer nedeniyle ev içi ortamında nem oranı düşer. Buna bağlı olarak uyuma sırasında ağızdan nefes alıp veren hastalarda hava yolları kurur ve gece öksürük, nefes darlığı gibi şikayetler görülebilir. Kış aylarında kronik hastalığı olanların büyük bölümünün sorunları artar. Hastalar bu nedenle olumsuz koşullardan kendilerini mümkün olduğunca korumalıdır. Odalar sık sık havalandırılmalı. Soba kullanılıyorsa boru ve bacalar temizlenmeli, gece oda havası nemlendirilmelidir."

CEZA UYGULANMALI

30 yaşındaki oto aksesuarcısı Efe Esen, kaliteli kömür kullanılmaması nedeniyle hava kirliliğinin yaşandığını söyledi. Doğalgaz kullanımının artmasına rağmen kirliliğin sürdüğünü belirten Esen, "Kalitesiz kömür kullananlara ceza uygulanmalı. Böyle olursa herkes daha kaliteli kömür kullanır. Doğalgaz kullanımı artar. Böylece hava kirliliği yaşanmaz. Eşimin astığı çamaşırlara bile is kokusu siniyor" dedi. SGK emeklisi Yusuf Dönmez ise, "Yaşlılar ve çocuklar böyle havalarda nefes alıp vermekte güçlük çekiyor. Hava kirliliği olduğunda dışarı çıkmamaya özen gösteriyoruz" dedi.

İNVERSİYON NEDİR?
Atmosferin aşağı tabakalarında gerçekleşen ve soğuk hava katmanının daha yukarıdaki sıcak hava katmanı tarafından tutulmasıyla oluşan atmosfer olayı. Rüzgar olmadığı zaman, kirleticilerin dağılamaz ve büyük hava kirliliği olayları gerçekleşebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kömür soluyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN