Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşarlı gençlerin kruvaziyer eğitimi

Giriş Tarihi: 17.12.2013

Ege Bölgesi'nde ilk ve tek olarak kruvaziyer dersi alan Yaşar Üniversitesi turizm öğrencileri ilk uygulamalı eğitimlerini milyonerlerin gemisi olarak bilinen 'Costa Fascinosa'da yaptı

Yaşar Üniversitesi turizm öğrencileri, ilk uygulamalı derslerini yapmak üzere, dünyaca ünlü Costa Fascinosa gemisini ziyaret etti. Gemide kaptan ve personelle bir araya gelen öğrenciler, turistlerin beklentilerinin nasıl karşılanacağının yanı sıra bir yolcu gemisinde çalışmanın avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenme fırsatı buldu. Dünya Seyahat Ödülleri'nde üç yıl üst üste, "Avrupa'nın En İyi Kruvaziyer Destinasyonu" ödülünü alan İzmir'in, yakın gelecekte ülkenin kruvaziyer turizm merkezi olacağı potansiyelini göz önünde bulunduran Yaşar Üniversitesi, sektörün yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak için turizm bölümü öğrencilerine, bu alanda özel eğitim veriyor. Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü öğrencileri, turizm çeşitlendirmesi ve mesleki gelişim etkinlikleri dersleri kapsamında, Alsancak Limanı'na gelen 16 katlı, 3 bin 800 yolcu kapasiteli, bin 508 personeli bulunan, 5 restoran, 4 havuz ve 5 jakuziye sahip, ayrıca tiyatro, disko, 4 boyutlu sinema, çocuk oyun alanları bulunan Costa Fascinosa gemisine teknik ziyaret gerçekleştirdi. Bir günlerini öğretim elemanları Doç. Dr. Gökçe Özdemir, Öğr. Gör. Özge Adan ve Öğr. Gör. Gökhan Doğan ile birlikte gemide geçiren öğrenciler, yetkililerden bilgi aldı. Gemi personeli öğrencilere, mesleğin zorluklarını, yolcuların beklentilerini ve kruvaziyer turizmin inceliklerini anlattı.

'TURİZM DAHA DA GELİŞECEK'
Yaşar Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökçe Özdemir, kruvaziyer turizminin hem İzmir hem de ülke adına gelecekte çok daha önemli bir hale geleceğini belirtti, "Normal bir turistin günlük harcaması 48 dolarken transit bir limanda kruvaziyer turistlerinin ortalama harcaması 120 dolar, indi-bindi yapılan ana limanda ise 150 dolar, limanda inen gemi personelinin de 50-70 dolar civarında. Yapılan çalışmalarda genel olarak 3 bin yolcusu bulunan bir seferde yaklaşık 2 bin 500 yolcunun kente indiği ve toplamda 250- 300 bin dolar harcama yaptığı tespit edildi. Gemi personelinin yaptığı harcamalarda dahil edildiğinde rakam 500 bin dolar civarına çıkabiliyor. Biz de turizm destinasyonunda böylesine önemli bir potansiyele sahip olan kruvaziyer turizmini öğrencilerimizin daha iyi anlayabilmeleri adına bu teknik geziyi gerçekleştirdik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşarlı gençlerin kruvaziyer eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN