Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ege'de inovasyon ve Ar-Ge devrimi

Giriş Tarihi: 18.12.2013

İTB Başkanı Işınsu Kestelli, imalatçı 63 firmanın karnelerindeki zaaflara yönelik Ar-Ge ve inovasyon reçetesi hazırladıklarını belirtti, "Firmalarımız artık daha rekabetçi olacak" dedi

İzmir Ticaret Borsası (İTB) ile Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) işbirliğinde İTB üyesi tarım ve gıda sektöründeki firmaların inovasyon karnesi oluşturuldu. Hazırlanan İTB AR-GE ve İnovasyon Kapasitesi Durum Analizi dün düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. İTB üyesi imalatçı 63 firmanın karnelerindeki zayıflara yönelik AR-GE ve inovasyon reçetesi hazırlandı. İTB Başkanı Işınsu Kestelli, böylece firmaların daha rekabetçi olabilmelerinin sağlanacağını belirtti, "İTB, daha güçlü bir sektör için yapacağı çalışmalarda kutup yıldızı görevini üstlenecek" dedi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz ise, "Teknoloji ithal eden değil yenilikçi teknolojiler ihraç eden bir Ege Bölgesi olacağız" dedi. Önümüzdeki günlerde ise işletmelere İTB ve EBİLTEM tarafından ortak bir mektup gönderilerek firmalara bu karneleri sunulacak ve "Eğer kendinizi geliştirmek isterseniz bize başvurun" denilecek. EBİLTEM ve İTB, bu noktada firmalara inovasyon ve AR-GE konusunda hangi desteklerden nasıl faydalanabilecekleri konusunda adeta bir trafik polisi gibi onları yönlendirecek ve kesintisiz destek verecek. Böylece firmalar uluslararası rekabette güvenli yol alabilecek.

KESİNTİSİZ DESTEK

Hazırlanan analizi değerlendiren Rektör Yılmaz, "Genel anlamda gördüğümüz, İzmirli'nin kendine özgü kimliği. O mütevazi; kalender kimlik. Çığırtkanlıktan uzak, reklamı bilmeyen iş odaklı. Bireysel işleri daha iyi başaran, bireysel bireysel ya da kurumsal kurumsal işleri başaran ama enerjini bütünüyle birleştirmeyen kalender kimliğimizin sonuçlarını burada saptadık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege'de inovasyon ve Ar-Ge devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN