Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin ilk zurna festivali 'da

Belediyesi, düzenlediği Muğla Ulusal Zurna Festivali ile dünyada bir ilki gerçekleştiriyor. Festivale Türkiye'nin 12 ilinden önde gelen zurna üstadları katılacak.

Giriş Tarihi: 18.12.2013 15:05 Güncelleme Tarihi: 18.12.2013 16:57
Belediyesi tarafından 24-25 Aralık tarihlerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde Muğla Ulusal Zurna Festivali düzenlendi. Festivale İzmir, Aydın, Muğla-Milas-Dibekdere, Trabzon, Kırıkkale-Keskin, Gaziantep, Erzurum, Sinop, Lüleburgaz, Kırklareli, Manisa ve Bayburt'tan, Türkiye'nin önde gelen 12 zurna üstadı katılacak.

Muğla Belediyesi'nin düzenlediği Zurna festivalinin sanat danışmanlığını ise Yrd. Doç. Dr. Ercan Kılkıl ve Öğretim Görevlis Ünal Yürük yapacak. Yrd. Doç. Dr. Ercan Kılkıl. 'Düzenlenen festivalde Türkiye'de kullanılan kaba zurna, orta kaba, Selanik, orta zurna, cura zurna gibi bütün zurna çeşitleri kullanılacak. Festivalimize katılan zurna üstatlarımıza ise profesyonel bir orkestra eşlik edecek. 24-25 Aralık tarihlerinde Muğlalılar için tam bir müzik şöleni olacak' dedi.

Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürünç düzenlenen festival ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, 'Bu festivalle dünyada bir ilki gerçekleştiriyoruz. Halk kültürümüzün en önemli değerlerinden birisi olan zurna kültürünün yaşatılması ve gençlerimize bu enstrümanı sevdirmek için önemli bir etkinlik olacak. Ayrıca bu işe gönül vermiş ustalarımıza da hak ettikleri saygıyı göstermek için de bir fırsat olacak. Emeği geçen ve katılacak olanlara teşekkür ediyorum' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin ilk zurna festivali Muğla'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN