Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beldeleri köy olmasın diye açlık grevi başlattılar

'nın Simav ilçesine bağlı Kuşu beldesinde aralarında belediye meclis üyesinin de bulunduğu bir grup vatandaş, Yerel Yönetimler Yasası kapsamında beldelerinin köy statüsüne dönüşmemesi için açlık grevi başlattı.

Giriş Tarihi: 19.12.2013 11:49
Kuşu Spor Kulüp lokalinde bir araya gelen yaşları 24 ile 75 arasındaki bir grup vatandaş, seslerini Başbakan Erdoğan'a duyurmak amacıyla başlattıkları açlık grevini Kuşu'nun belde olarak kalacağı müjdesini alıncaya kadar devam ettireceklerini bildirdi.

61 yıllık Kuşu beldesinin 2011 TUİK kayıtlarına bakılarak nüfusu 2 binin altına düştüğü için Yerel Yönetimler Yasası kapsamında köye dönüştürülecek olmasını bir türlü içlerine sindiremediklerini ve kararın iptali ve seslerini Başbakan Erdoğan'a duyurmak maksadıyla başvurmadık kapı, gerçekleştirmedikleri eylem kalmadığını dile getiren vatandaşlar, son çare olarak açlık grevine başladıklarını söyledi.
Belediye Başkanı Halil Ergenç, seslerini duyurmak maksadıyla 6 meclis üyesiyle birlikte AK Parti'den istifa ettiğini ancak yine de istedikleri sonucu alamadıklarını söyledi.

Bir grup vatandaşın son çare olarak başvurduğu açlık grevini belediye başkanı olarak kendisinin de desteklediğini ifade eden Başkan Ergenç, '61 yıllık Kuşu halkı günlerdir ayakta. Açlık grevi başlatan bir grup vatandaşımıza kadınlı erkekli tüm belde halkımız destek veriyoruz. Modern ve çağdaş görünümü, yılların birikimi yatırımları, iş sahaları ve gelişmişliği ile 61 yıllık Kuşu beldesi köy olmayı hak etmiyor. İnanıyorum ki, Başbakanımız sesimizi duysa, gelip halimizi ve beldemizi bir görse bize hak verecektir. Kuşu bırakın köy olmayı, mevcut potansiyeli ile ilçe olmayı hak ediyor. Bir grup vatandaşımızın başlattığı açlık grevi dalgasının giderek yayılacağını umuyorum. Açlık grevindeki vatandaşlarımızın veya bundan sonra greve katılacak vatandaşlarımızın sağlık durumları giderek bozulacaktır.

Vatandaşlar kararlı. Hakkımızı alıncaya kadar greve devam edeceğiz, diyorlar. Kuşu halkı söz verdiyse mutlaka yerine getirir. 30 Mart yerel seçimlerinde de topluca sandığa gitmeme kararımız var. Vatandaşlarımız haksızlığa uğradıklarına inanıyorlar. Bu inançları uğruna açlık grevine gittiler. Haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz' şeklinde konuştu.
Başkan Ergenç, ayrıca 2012 TUİK kayıtlarına göre Kuşu'nun nüfusunun 2 bin 200'ün üzerine çıktığını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beldeleri köy olmasın diye açlık grevi başlattılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN