CHP'de kazan kaynamaya başladı

Giriş Tarihi: 24.12.2013

Kocaoğlu'nun adaylığının kesinleşmesiyle gözler İzmir'in ilçelerine çevrildi. 30 ilçeden 2'sinde adaylar belli. 28 ilçe için kıyasıya mücadele sürüyor

CHP Ege illeri İzmir, Aydın, Muğla ve Çanakkale'de yoluna mevcut başkanlar Aziz Kocaoğlu, Özlem Çerçioğlu, Osman Gürün ve Ülgür Gökhan ile devam etme kararı alırken; Manisa'da Özgür Özel, Balıkesir'de ise Sami Sözat belediye başkan adayı oldu. Denizli ve Uşak adayları ile ilçe belediye başkan adaylarının önümüzdeki ay belirleneceği belirtilirken 195 aday adayının bulunduğu İzmir'in ilçelerinde çetin bir aday çatışması yaşanmaya başladı. Kocaoğlu'nun yanısıra 2009 seçimlerinde DP'den Tire belediye başkanı seçilen ve bir süre önce CHP'ye geçen Tayfur Çiçek ile İzmir vali yardımcılığından emekli olan Ardahan Totuk, Bayındır'dan aday oldu.

SERT TARTIŞMALAR YAŞANDI
Önceki akşam geç saatlere kadar süren Parti Meclisi'nde, Kocaoğlu, Çiçek ve Totuk'un adaylıklarının belirlenmesi sırasında sert tartışmaların yaşandığı belirtildi. PM Üyesi Berrin Gürçay Dilekçi'nin, Kocaoğlu'nun görev yaptığı sürede yıprandığı, partililerle diyalog sorunu yaşadığı, kentteki sivil toplum kuruluşlarıyla kavgalı olduğunu, aday gösterilmesinin doğru olmayacağına vurgu yaptığı belirtildi. Dilekçi'nin ayrıca Kocaoğlu'nun destek verdiği Tire adayı Çiçek'e ve Bayındır adayı Totuk'a da tepki gösterdiği ifade edildi. Dilekçi'nin iki ilçe adayıyla ilgili görüşüne Milletvekili Oğuz Oyan'ın da destek verdiği öğrenildi. Ancak Kocaoğlu, Çiçek ve Totuk'un aday gösterilmesine karar verildi. Kocaoğlu, adaylık kararının ardından, "Sayın Genel Başkanımızın ve parti yöneticilerimizin teveccühü için çok teşekkür ediyorum. İzmir'in geçmişine de geleceğine de sahip çıkmak için adayım. Katılımcı bir yerel yönetim anlayışı için adayım. Kerhen değil, gönülden adayım" dedi.

KARARGAH KURDULAR
Şimdi tüm gözler, 28 ilçeye çevrildi. Aday adayları kelimenin tam anlamıyla Ankara'da karargah kurarken mevcut belediye başkanları da koltuklarını korumak için çeşitli kanallardan Genel Merkez'deki bağlantıları aracılığı ile kulis faaliyetlerine hız verdi. Kocaoğlu'nun siyasi kulislerde bazı ilçe belediye başkanlıkları için genel merkezle pazarlık yaptığı konuşulurken; Baro Başkanı Sema Pekdaş'ın görevinden istifa edip Konak Belediye Başkanlığı'na aday adaylığı için başvurması, parti içinde de sıkıntı yarattı. Kocaoğlu'nun Konak için Pekdaş'ı desteklediği ve AK Parti'den Konak adaylığı için adı geçen eski danışmanı İlknur Denizli'nin karşısına çıkarmayı düşündüğü konuşulurken kendisine aday adaylığı sürecinde açıkça rakip olan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan'ı istemediği iddia edildi.

KARABAĞLAR VE BUCA'DA SIKINTI
Kocaoğlu'nun Karabağlar ve Buca için kafasında hala isim netleştirmediği öğrenildi. Yakın çevresine, "Bazı kritik ilçeler var. Onlarla ilgili isim önereceğim. Eğer buralarda mevcutlarla yola devam kararı çıkarsa sorumluluk genel merkezin olur" dediği öğrenildi.

BAŞKAN KİMLERİ DESTEKLİYOR?
Önümüzdeki günlerde Ankara'ya gitmesi beklenen Kocaoğlu'nun, kimleri destekleyeceği ise merak konusu oldu. Kocaoğlu'nun birçok ilçeyle ilgili karanını verdiği ve bu durumu ekibiyle birlikte değerlendirdiği öğrenildi. Kocaoğlu, Aliağa'da Turgut Oğuz, Bayraklı'da Hasan Karabağ, Balçova'da Mehmet Ali Çalkaya, Bergama'da Mehmet Gönenç, Beydağ'da Süleyman Vasfi Şehtürk'le yola devam edilmesini isteyeceği öğrenildi.

BORNOVA VE ÇEŞME'DE DURUM
Kocaoğlu'nin Bornova'da da değişim istediği, aday adaylarından Olgun Atilla, Enver Dündar ve Onur Koçanalı'yı önereceği; Buca'da ise Necati İmam, Levent Piriştina, Ali Rıza Kaya arasında kararsız kalındığı öğrenildi. Kocaoğlu'nun Çeşme'deki adayı ise kapatılan Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, olduğu; "Karabağlar'da henüz isim netleştiremedim. Burada sıkıntı var" dediği öğrenildi. Parti kulislerinde başkanın, Sıtkı Kürüm'ün yerine Genel Sekreter Yardımcısı Muhittin Selvitopu'nu önerebileceği konuşuluyor. Çiğli'de ise Ali Rıza Koçer, Gürbüz Bal isimlerinin ön plana çıktığı ifade edildi. Kınık'ta mevcut Başkan Süleyman Kaya yerine Mehmet Çetinkaya'nın aday gösterileceği iddia edildi. CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin'in talip olduğu ancak adaylık için vize alamadığı Karşıyaka'da ise Kocaoğlu'nun Süha Barlak ya da Cevdet Tümtürk'ü destekleyebileceği konuşulanlar arasında. Başkanı'ın Gaziemir, Narlıdere, Güzelbahçe, Ödemiş, Menemen, Kemalpaşa, Selçuk, Foça ve Seferihiser'da mevcutlarla yola devam edilmesinden yana olduğu; Dikili, Karaburun, Menderes, Kiraz, Torbalı ve Urla ile ilgili çalışmalarını da sürdürdüğü öğrenildi.

"CHP'NİN BAŞARISI İÇİN ÇALIŞACAĞIM"
CHP'den Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday adayı olan Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Kocaoğlu'nun aday gösterilmesini saygıyla karşıladığını söyledi. Üretken ve projeci bir anlayışla aday olduğunu belirten Aslan, şunları söyledi: "CHP'nin yerel yönetimlerdeki başarısını daha da artırmaya yönelik olmuştur. Bundan sonra da; CHP'nin İzmir'de, yerel seçimlerde başarılı olabilmesi için yapılabilecek her türlü çabanın ve çalışmanın içinde olacağımı da özellikle vurgu lamak istiyorum. Aday adaylığım süresince toplumumuzun her kesiminden, sivil toplum örgütlerinden, sendikalardan, hemşehri derneklerinden, değişik inanç guruplarından, muhtarlarımızdan, şehit ailelerimizden, gazilerimizden, üreticilerden, tüketicilerden çok büyük destek ve yakınlık gördük. İzmir basını sorumlu yayıncılık anlayışıyla şahsıma gösterdikleri destek, yardım, sevgi, güven ve tasarladığımız 200 projenin halkımıza tanıtılmasında verdikleri katkıya içten teşekkürlerimi sunuyorum. Aday adaylığım sürecinde CHP'nin çalışkan, vizyoner örgütlerinin çabalarını ve şahsıma gösterdikleri ilgi, destek ve sevgiyi de şükran duygularımla karşılıyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de kazan kaynamaya başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN