Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeri, göğü kirletiyorlar

Giriş Tarihi: 24.12.2013

İzmir'de her geçen gün büyüyen moloz yığınlarından çıkarılan lastik, kablo gibi maddeler yakılıyor, bazı semtlerde oturanlar pencerelerini bile açamıyor

İzmir'in moloz sorunu gün geçtikçe büyüyor. Egeli Sabah, gün boyu İzmir'deki sorunlu bölgeleri gezdi. Vatandaşlar özellikle dere yataklarının çöp atım yeri gibi kullanılmasından dert yanarken, özellikle çevreye gelişigüzel atılan molozlara da adeta isyan etti. Vatandaşların en çok şikayetçi olduğu bölge Uzundere ile Gaziemir arasındaki bağlantıyı sağlayan yol oldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından yolun çeşitli yerlerine dikilen "Moloz dökmek yasaktır" tabelalarının yanına bile moloz dökülmesi, bölgenin ne kadar sahipsiz olduğunu gösterdi. 1 Ocak 2005'ten itibaren Türk Lirası'ndan 6 sıfır atılmasına rağmen, tabelalarda hala ceza miktarı olarak milyar liraların yazılı olması da yetkililerin ilgisizliğini ortaya koyan başka bir ayrıntı. Bazı vatandaşlar ise yolun sağına ve soluna dökülenler arasında işe yarayan parçaları almak için molozları karıştırması pisliğin daha büyük alana yayılmasına yol açıyor.

ADI ÖRNEKKÖY AMA...

Aynı görüntülerin sıkça görüldüğü başka bir bölge de Karşıyaka Örnekköy oldu. Özellikle semtin içinden geçen dere yatağının bazı vatandaşlar tarafından bir şekilde çöplük gibi kullanılması, bunların da temizlenmemesi şikayet konusu oluyor. Karşıyaka Belediyesi'nin şantiyesi civarında bulunan molozlar, en çok şikayet edilen yerler arasında yer alıyor. Özellikle Roman Mahallesi'nden şikayetler yoğun biçimde dile getiriliyor. Dere yatağının çevresini, çöplerden topladıkları veya başka şekillerde buldukları kablo, çöp gibi maddeleri yakmaları ise çevre sakinlerini isyan ettiriyor. Korkularından isim vermek istemeyen çevre sakinleri, bölgede her gün ateş yakıldığını, bu yüzden pencerelerini bile açamadıkları belirtiyor, yetkililerin soruna bir çare bulmasını istiyor. Ateş yakmaların akşam saatlerinde arttığını, her yeri siyah ve kötü kokulu dumanın kapladığını söyleyen Kemal Güngör, "Dere yatağı zaten malum bir yer. Son zamanlarda başka yerlere de moloz atmaya başladılar. Elit Sitesi'nin çevresi molozlar yığınlarıyla kaplandı. Yetkililer buna bir çare bulsun" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeri, göğü kirletiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN