Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte İzmir farkı

İzmir, koruyucu aile birinciliğini sürdürüyor. 340. aile için yapılacak törene Ulaştırma Bakanı ve Büyükşehir adayı Yıldırım da katılacak

Giriş Tarihi: 26.12.2013
İzmir 2013 yılını koruyucu aile hizmetinde yine Türkiye birincisi olarak kapattı. Geçtiğimiz yıl 280 koruyucu aile sayısı ile birinci olan İzmir'de bu sayı 330'a çıktı. 330 ailenin bakımını üstlendiği çocuk sayısı da 1100'e ulaştı. İzmir'i 251 koruyucu aile sayısı ile İstanbul ve 151 aileyle Ankara izliyor. Ocak ayının ikinci haftasında koruyucu aile sayısının 340'a ulaşacağını söyleyen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zafer Yıldırım, "Bu kapsamda Karşıyaka Çocuk Yuvası'nda tören düzenleyeceğiz. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım da törene katılacak" diye konuştu.

HEDEF 400 AİLE
Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı yurt ve yuvalarda kalan çocuklardan 340. koruyucu ailenin yanına yerleştirilmesinden dolayı düzenlenecek törende, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema tarafından 340. koruyucu aileye sertifika verecek, üzerinde '340' yazılı kutlama pastası koruyucu ailelerle birlikte kesilecek. İl Müdürü Yıldırım, 2014 sonunda hedeflerinin koruyucu aile sayısında 400'ü ulaşmak olduğunu dile getirdi. Şu anda 20'ye yakın ailenin başvurusunu incelediklerini belirten Yıldırım, "Her aile yaklaşık 3-4 aylık bir incelemenin ardından koruyucu aile olabiliyor. Çocuklar saatlik, günlük, haftalık ve aylık olarak ailelere veriliyor. Çocuk aile ile uyum sağlayabiliyorsa, devamlı olarak aileye teslim ediliyor" diye konuştu.

Çocuk yaşında örselenmesin diye
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı çocuk yuvalarında çeşitli nedenlerle kendi ailesi yanında bakılamayan çocukların, kısa veya uzun süreli olarak bakımlarını üstlenen aile ya da kişilerin yanında, devlet denetiminde yetiştirilmeleri olarak tanımlanıyor. Koruyucu aile hizmeti 2 Eylül 1990 tarihli Çocuk Hakları Sözleşmesi'nde; çocuğun öncelikle ailesi yanında, bu mümkün olmadığı takdirde, uygun bir aile ortamında yaşamını sürdürmesi ve gelişmesi hakkı olarak sürdürülüyor. Koruyucu aile hizmetinde amacın, çocuk için karmaşık ve sorunlu olan bir dönemde, özenli davranılarak onun bu dönemi örselenmeden geçirmesini, normal hayatını devam ettirmesini sağlamak olarak belirtiliyor. Koruyucu aile çocuklara, öz ailesi, okulu ve çevresiyle ilişkilerini devam ettirmelerini sağlayarak yardımcı oluyor, dolayısıyla öz aileye de destek veriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte İzmir farkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN