Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Asır'a karalama

Giriş Tarihi: 26.12.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Foça Belediyesi'nin ortaklaşa yaptığı tesisin Foça Bağarası'ndaki açılış törenine katılan Başkan Aziz Kocaoğlu, isim vermeden yerel seçim öncesi hakkında olumsuz haberler yaptığını iddia ettiği Yeni Asır Gazetesi'ne yüklendi. Kocaoğlu, "İzmir'in en önemli yerel gazetesinde sürekli bize yönelik söylemler oluyor, yıpratma yapılıyor. Basınla hiçbir zaman münakaşa etmedim. Hiçbirisine bu zamana kadar söz söylemedim. Hepsini okuyorum ve söylenenleri yapıcı, pozitif eleştiri olarak kabul ediyorum. Ama artık bu iş çığırından çıktı. Bir de Ankara'dan gelen zatı muhteremi başa geçirdiler. Çok anormal yazılar yazılıyor. Herkes görevini tabii ki yapıyor. Benim sözüm onlara değil. Sözüm İzmirli hemşerilerime... Yazılanların hiçbirisinin aslı astarı yok. Hepsi asparagas! Varsa bilgileriniz savcılığa başvurun" dedi

120 YILLIK YAYIN ORGANI

Kocaoğlu'nun bu sözleri üzerine, Yeni Asır Gazetesi de aşağıdaki açıklamayı yaptı: "Aziz Kocaoğlu, bir açılış töreninde isim vermeden Yeni Asır'a yönelik asılsız iddialar gündeme getirmiş, 120 yıldır halkın haber alma hürriyetini sağlamak adına yayın yapan gazetemizi hedef göstermiştir. Basın özgürlüğü adına son derece tehlikeli ve kabul edilemez bu açıklamalar, Büyükşehir Belediyesi'nin resmi yayın organı gibi çalışan bir internet sitesinde, 'Başkan o gazeteye patladı' başlığıyla ilk duyurulmuş ve devamında, 'Kocaoğlu isim vermeden Yeni Asır ve yönetimine tepki gösterdi' denilerek gazetemiz karalanmaya çalışılmıştır. 120 yıldır yayın hayatına devam eden ve Türkiye'nin en büyük bölgesel gazetesi Yeni Asır'ın ticari kimliğine zarar verme amacını taşıyan bu açık tehdit ve gözdağı bizi yıldıramaz. Yeni Asır dün olduğu gibi, bugün ve yarın da halkın ve haklının yanında olmaya, gerçekleri dile getirmeye devam edecek. İzmir ve Türkiye genelinde faaliyet gösteren gazetecilik meslek örgütlerinin basın özgürlüğüne yönelik bu açık saldırı ve tehdide vereceği tepkiyi merakla bekliyor, yasal haklarımızı yargı kanalıyla arayacağımızı duyuruyor ve Kocaoğlu'na soruyoruz: Aşağıdakilerden hangisi yalan ve iftira...
1- Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Ersu Hızır'ın görevine iade edilmesiyle ilgili bir yargı kararı olmadığını söylediniz. Yeni Asır, 'Böyle bir karar var' dedikten bir gün sonra neden Hızır'ı göreve başlattınız?
2- Madem böyle bir karar yoktu neden Büyükşehir Belediyesi avukatları o karara itiraz etmek için mahkemeye başvuru ücreti yatırdı?
3- Ersu Hızır'ın yerine getirdiğiniz Pervin Şenol Genç'i bakanlık onayını almadan atadığınız, bu sebeple İçişleri Bakanlığı tarafından hakkınızda soruşturma açıldığı yalan mı?
4- Hızır'ın göreve başlamasından sonra geriye dönük olarak faiziyle beraber alacağı genel sekreter maaşı dışında; Genç'e ödenen maaşlar yüzünden bir kamu zararı oluştuğu ve bu zararın İzmirli'ye fatura edildiği doğru değil mi?
5- Kiraz'da katıldığınız bir temel atma töreninden sonra, 'Bu millet böyledir, vurdukça yalakalığa devam eder. Fırçayı yedi mi susar' dediniz mi demediniz mi?
6- İZSU Genel Müdürü, bazı bürokratlar ve bugüne kadar belediyeden çok sayıda ihale alan bir firmanın hakim karşısına çıktığı 16 sanıklı davada, başında bulunduğunuz belediye ve İZSU'nun milyonlarca liralık kamu zararına neden olduğu gerekçesiyle yargılandığı yalan mı?
7- Yaşanan sel felaketinde tedbirsizlik sonucu belediyeye ait itfaiye araçlarının bile sular altında kaldığı, vatandaşlara hizmet götürülemediği doğru değil mi?
8- Kendi partinizin milletvekilleri ve ilçe başkanlarının bile bitmeyen metro inşaatı nedeniyle, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na, 'Metro konusunda inandırıcılığımızı kaybettik' dediği yalan mı?
9- Türkiye'de işçilerin grevini Yüksek Hakem Kurulu marifetiyle kıran ilk sosyal demokrat belediye başkanı değil misiniz? Bu tavrınız nedeniyle kendi milletvekiliniz tarafından sosyal medyada ağır şekilde eleştirilmediniz mi?
10- 2009 seçimleri öncesinde vaat ettiğiniz 251 projeden sadece 37'sini yani, yüzde 15'ini gerçekleştirdiğiniz yalan mı?
11- İzmir'de faaliyet gösteren bir medya kuruluşunun sahibinin hem eski eşini hem de yeni eşini belediyede işe başlattığınız, İzmirlinin vergileriyle bu gazetecinin yakınlarına maaş bağladığınız doğru değil mi?
12- 2009-2010 sezonunda Buca Arena Stadı'nın UEFA standartlarına uygun hale getirilmesi için Bucaspor'a 2.5 milyon lira katkı yapma sözü verdiğiniz ancak bu paranın sadece 800 bin lirasını ödediğiniz yalan mı?
13- Madem bütün bu iddialar doğru değil; o halde neden seçim öncesinde sadece gazeteciliğin gereklerini yerine getiren bir medya organını hedef gösterme ve karalama yoluna gittiniz?"
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Asır'a karalama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN